1. den – Odlet z Prahy do Dubaje
Město samých NEJ se mění tak rychle, že vás tu každý rok překvapí něco nového. Když se naskytla možnost podívat se do Dubaje znovu, tak jsem neváhal. Po šesti hodinách letu na palubě Smartwings nás v podvečer přivítala večerní Dubaj v sestavě Honza (já), Kuba, Tomáš a Martinka. Ve Spojených Arabských Emirátech je o 3 hodiny více než v ČR a večerní teplota v polovině března byla okolo 16 stupňů. Hotovost jsme vybírali z bankomatu. Když budete mít peníze, tak další věc, která Vás bude zajímat, je METRO, které mimochodem stihli místní postavit za pouhých 18 měsíců v počtu 42 stanic. Použít můžete přednabitou stříbrnou kartu, která stojí 25 AED a je na ní kredit 19 AED. V rámci jednoho pásma jezdíte za 3 AED a pokud projedete pásem víc, tak cena roste. Nás stála cesta do zastávky Mall Of Emirates 7,5 AED. Koupit si můžete také tarif za 14 AED a můžete 24 hodin neomezeně jezdit všude. Na Terminál 2 nezajíždí metro, takže od něj musíte odjet autobusem nebo taxíkem. Na terminál 1 a 3 metro jezdí, ale průchod na tyto terminály jsme z T2 nenašli.
TIP: výhodné a spolehlivé letenky do Dubaje najdete u Letušky.
Ubytování
Přes Booking.com jsme měli zajištěnýHotelu Cassell **** ve čtvrti Al Barsha 1. Přímo před ním byla červená linka metra, zastávka Sharah DG. Dva dvoulůžkové pokoje na 7 nocí s bohatou snídaní stály 42 tis, což je 10,5 tis za osobu. Za hotel v této čtvrti blízko centra je to velice slušná cena. Při rezervaci přes booking si dejte pozor na ceny bez tax, které v Dubaji tvoří kolem 25 procent ceny (poplatek obci ve výši 10 %, turistický poplatek ve výši 15.00 AED za noc, poplatek za služby ve výši 10 %.). Hotelové pokoje byly čisté, pohodlné, wifi použitelná, na střeše pěkný bazén, vířivka, sauna, fitko, přes ulici metro Sharah DG a v okolí spousta restaurací nebo supermarketů za dobré ceny. Na pláž jezdil v 10 ráno zdarma hotelový shuttle bus a cesta trvala 10 minut. Do Mariny nebo k Burj Khalifě (Dubaj Mall) trvala cesta metrem 10 minut, takže lokace pro cestování ideální.
2. den – Zamračená Marina, Lake Towers a večerní Madinat Jumeirah
Když jsme se ráno natěšeně podívali z okna, obloha byla zamračená. Šli jsme si spravit náladu na snídani, která byla formou bufetu. Dopolední program byla procházka po Marině, okolí Lake Towers a odpoledne koupání v moři.
Po výstupu z metra byla teplota kolem 20 stupňů a sluníčko stále nikde. Marina je čtvrť, která se odvíjí kolem 3 km dlouhého umělého kanálu. Protože kapacity ubyotvání nedostačují, neustále se rozrůstá. Jednou z nově postavených částí je Jumeirah Lake Towers, kolem kterých se tyčily krásné mrakodrapy. V supermarketu jsme nakoupili dopolední svačinu a na chvilku se schovali před dešťovou přeháňkou. Ano čtete dobře, v Dubaji, která vyrostla z pouště také někdy prší. Kolem oběda jsme přešli rušnou Sheikh Zayed Road, která odděluje Lake Towers od Mariny a táhne se celou Dubají. Silnice má v každém směru 8 pruhů a přechází se po mostě, který patří ke stanici metra. První místo návštěvy v Marině byl místní Yacht club, kde jsme obdivovali lodě místních milionářů. Dále jsme si to mostem přes vodní kanál namířili na pláž.
Vybavenost pláže byla opravdu na úrovni. Podél byla pěkná promenáda s běžeckou tratí, kterou lemovaly různé kavárny, obchůdky, workoutová hřiště, sprchy, toalety a spousta dalších věcí. Co mě osobně kazilo dojem bylo staveniště na protějším ostrově, kde se buduje největší ruské kolo na světě „Dubai Eye“. Na pláži nečekejte žádnou zeleň. Občas se tu najde nějaká palma, ale jinak je to městská pláž.
Dále jsme pokračovali ulicí The Walk, kde jsme viděli spoustu pěkných aut, obchodů a restaurací. Na chodnících tu byly k vidění 3D obrazy. Když jste se postavili na označené místo, vypadaly některé jako dokonalá iluze. Také jsme tu narazili na hezké schodiště s nápisem Dubai, kde jsme se nezapomněli vyfotit. Druhá polovina pláže byla klidnější a sousedily s ní VIP plážové resorty. Zde byl problém se sprchami, které byly jen v těch placených resortech. Druhá slabina, která platí obecně pro celou pláž v Marině, je přístupová cesta. Než se na ni dostanete musíte často obejít i několik bloků, protože k několika kilometrové pláži vede jen velmi málo cest.
Z pláže jsme zamířili na street-workoutové hřiště, na které byli kluci dost natěšení. Nachází se kousek od letiště Sky Dubai u vody s vyhlídkou na panorama mrakodrapů v čele s Princess Tower. Bohužel tu od loňska přibyla střecha, kvůli stínu. Díky ní, ale sportovci přišli o ten pěkný výhled. To nezabránilo klukům si trošku zacvičit a nasát místní atmosféru. Už jsme byli docela hladoví, tak jsme se po promenádě v Marině vrátili k metru a dojeli zpět na hotel. Poobědvali jsme v příjemném podniku Chalet Grill Plus. Jídlo jsme si tu opravdu zamilovali a obsluha byla vždy příjemná. Nakonec jsme tu jedli každý den.
Večerní Madinat Jumeirah
Po obědě vykouklo sluníčko, tak jsme se osvěžili v hotelovém bazénu a k večeru jsme pěšky vyrazili do Madinat Jumeirah. Tento hotelový komplex, vystavěný v arabském stylu, obsahuje několik vodních kanálů připomínající Benátky, několik klubů, pěkné tržiště, desítky restaurací a spoustu dalšího. Můžete se tu projet na lodičce, povečeřet nebo se prostě jen procházet a kochat se stylovou architekturou. Večerní osvětlení vykouzlilo krásnou atmosféru. Obloha se vyjasnila, takže byly vidět i hvězdy. Některé záběry byly jak z pohádky 1000 a 1 noci. Večer se mi tu líbilo snad víc než ve dne. Najdete tu také několik míst odkud se dá pěkně vyfotit hotel Burj Arab (plachetnice). Je to hodně fotogenické místo, takže určitě doporučuji Madinat, který je zdarma, alespoň jednou navštívit.
Poslední zastávkou byl most, vedoucí k Burj Arabovi, odkud jsme si vzali taxi na hotel. Taxikář nebyl moc velký profesionál, protože zvládl na relativně jednoduché trase, co trvá 10 minut, zabloudit. Jízda se zvrhla v půl hodinovou jízdu městem, kdy musel řidiče Honza navigovat do hotelu. Prodlouženou jízdu nám naštěstí neúčtoval.
3. den – Gold Souk, Old Souk, Dubai Mall, procházka kolem Khalify a večerní Marina.
Ranní probuzení bylo opět zamračené. Zvolili jsme mokrou variantu programu a vypravili se na Dubajské trhy. Zlatý, rybí, ovocný a nakonec tradiční s kořením, čajem a dalšími věcmi. Většinu trhů najdete každé dopoledne ve čtvrti Al Ras. Nejzajímavější byl rozhodně ten rybí a s ovocem. Málokdy má člověk možnost vidět na vlastní oči tolik druhů mořských potvor, ještě než přijdou na pekáč 🙂 Ochutnali jsme čerstvé kokosy a do oka nám padnul také stánek s datlemi. Měli jich asi 20 druhů a dostali jsme i zdarma ochutnat. Všichni prodejci byli moc milí a o ceně je samozřejmost smlouvat.
Další zastávku jsme udělali na tradičním Old Souk. Honza si fotil zátiší s kořením a zbytek party smlouval kopu suvenýrů na památku. Venku byl mezi tím pěkný slejvák. Jelikož tu prší jednou za uherský rok, ulice nejsou na vodu logicky připravené, takže řada prodejců musela košťaty vyhánět vodu pryč. Naštěstí je většina trhů pod střechou.
Pokud zde budete určitě se nechte převést za 1 dirhám přes řeku dřevěnými loďkami. Nám bohužel pršelo, takže jsme dojeli metrem do Dubai Mall. Každopádně více o této čtvrti se dočtete v mém cestopise z Dubaje 2015.
Dubai Mall
Další zastávka byl již zmiňovaný Dubai Mall, jeden ze dvou největších obchodních center v Dubaji. Pokud nejste nákupní maniaci, stejně sem asi zavítáte, protože odtud jede výtah na Burj Khalifu. Okolo se rozkládají jezera, fontány a spousta dalších věcí. Pokud něco stojí v Dubai Mall za vidění, tak je to design interiérů a krásné akvárium. To si můžete prohlédnout z venku zdarma, nebo jít do tunelu pod ním za 100 AED. Dále si můžete zabruslit na ledové ploše nebo udělat selfie s kostrou dinousara :D. Mně osobně se moc líbí interiéry inspirované starými časy a nádherné lustry, které vypadají jako z pohádky. Některé věci se tu dají nakoupit levněji, ale jedná se spíš o dražší značky. Za mě osobně je toto místo zajímavé hlavně po designové stránce. Venku samozřejmě stojí za vidění fontány a okolní mrakodrapová panoramata. Nám bohužel tento den stále mrholilo, takže jsme focení těchto míst odložili na slunečný den a povídaní o tom najdete v 5 dni.
Večerní Marina a večeře v Chaletu
Zbytek odpoledne jsme si odpočinuli u bazénu. Počasí už se vylepšilo a místy vykouklo i sluníčko. Při západu slunce jsme si udělali večerní procházku po Marině. Při nočním světle tu byla úplně jiná atmosféra. Na vodě se pohupovaly osvícené lodičky a jachty, lidé se procházeli po pěších stezkách okolo, všude voněly vodní dýmky a byla tu taková uvolněná a pohodová atmosféra. Pokud bych měl říct, kdy se mi Marina líbí více, tak určitě v měsíčním svitu. Pokud si budete chtít udělat fotku ze vzduchu, tak na střeše hotelu Marriot je observatoř s restaurací, odkud se dají pořídit pěkné fotky s výhledem do okolí.
Večer jsme uzavřeli výbornou večeří v restauraci Chalet Grill Plus v naší čtvrti Al Barscha 1. Výborná kuchyně, příjemné ceny, skvělá a usměvavá obsluha. Za sebe rozhodně doporučuji Mutton Kebab (kořeněná směs mletého masa na špejli) nebo Chicken Manchurian (Kuřecí směs s kořením a omáčkou). Ke všemu dostáváte arabský chléb a 3 druhy humusu. Rozhodně doporučuji stravovat se tam, kde jí místní. Turistické restaurace jsou většinou předražené a jíst v Dubaji hranolky a steak je trošku hřích. Raději zkuste indickou, arabskou nebo čínskou kuchyni, které jsou tu nejběžnější.
4. den – Aquapark Wild Wadi
Ráno jsme se konečně dočkali nebe bez mráčku. Sluníčko už od rána pálilo, takže jsme se rozhodli strávit den ve vodním parku Wild Wadi. Ten se nachází hned vedle hotelu Burj Arab (plachetnice). Vstupné bylo 275 AED na osobu. Díky různým letáčkům, které seženete po městě, lze získat různé slevy. Skříňka na věci, podle velikosti, stojí 40, 55, 70 AED. Aquapark je koncipován do stylu Indiana Jonese. Všude jsou nějaké provazové mosty, jeskyně a umělá skaliska. Celým parkem se klikatí říčka s umělými peřeji a vodopády, kde můžete relaxovat na kruzích a jen tak se opalovat. Park je vystavěn na relativně malé ploše, takže je všechno blízko sebe namačkané. Najdete tu několik tobogánů pro milovníky adrenalinu, ale většina atrakcí jsou klidnějšího charakteru. Surfaře určitě potěší možnost vyzkoušet flow a body board na dvou umělých vlnách. Dále tu najdete samozřejmě velký bazén s umělými vlnami, spoustu prostoru k relaxaci a vodním radovánkám pro děti. Pro mě zásadní nevýhoda parku je, že se nedostanete na pláž i když s ní park přímo sousedí. Ta je totiž vyhrazena pouze hostům vedlejšího hotelu. To je velká škoda. Jako výhodu bych naopak vypíchnul vysokou věž, odkud vedou tobogány, ze které je krásný výhled na celý park i na Dubaj. Pořídíte odtud asi nejlepší fotky hotelu Burj Arab a pokud tu budete v zimních měsících, kdy se brzy stmívá, tak budete mít i krásný výhled za tmy. Když bych to měl shrnout, tak je Wild Wadi určený spíše pro rodiny s dětmi. Park patří k těm menším, levnějším, ale nudit se tu rozhodně nebudete. Ve srovnání s Aquaventure parkem, který mu v Dubaji konkuruje, je však Wild Wadi malý bráška. Seznam atrakcí a další informace si můžete přečíst na stránkách zde. K obědu jsme si koupili výhodné menu 6 burgerů, cibulových kroužků, hranolek a 2 pití. Když se na to složí dva lidé, tak je to asi nejvýhodnější nabídka. Chuťově tomu nebylo co vytnout a bohatě nás to zasytilo. Jídelní lístek si můžete prohlédnout na fotce.
Celý den ježdění a surfování nás tak vyčerpal, že jsme večer zvládli už jen večeři v Chaletu. Tentokrát jsme dostali, jako věrní zákazníci s věčným úsměvem na tváři, pití zdarma na účet podniku.
5.den – Burj Khalifa a okolí, koupání v Marině, Dubai Garden Glow
Další den bez mráčku s 30kami na teploměru se konal i dnes. Dopoledne byla na programu Burj Khalifa. Část města byla dopoledne zahalená do ranního oparu a protože byl pátek tak metro jezdilo až od 10:00. Proto jsme jeli taxíkem za 35,5 AED (14,5 km, 9,5 min). Kolem deváté hodiny jsme už stoupali rychlovýtahem z Dubaj Mall do 124 patra Burj Khalify (829 m), nejvyšší budovy světa. Ve výšce cca 452 m.n.m byl výhled pěkný, ale pořád je v okolí ještě dost rozestavěných budov a jeřábů, které výhled trošku kazí. Pro zajímavost 1/4 všech jeřábů na světě se nachází v posledních letech přávě v Dubaji. Takže se není čemu divit, že výstavba tu jen kvete. Každopádně, kdo by nechtěl mít zářez v podobě návštěvy nejvyšší budovy světa, že? 🙂
Po návštěvě v oblacích následovala prohlídka a focení zespodu. Skleněné mrakodrapy se krásně leskly a zrcadlily azurově modré nebe. Všichni kolemjdoucí svými smartphony a tablety hladově fotili Burj Khalifu ze všech stran. Já měl z předchozí návštěvy vyhlídnuté speciální hezčí místa, než jsou přímo před Dubaj Mall. Většina lidí fotí z terasy před mostem přes kanál. Přímo naproti Dubaj Mall je ale další nákupní středisko Souk Al Bahar. To v sobě skrývá moc pěknou vyhlídku a také malé náměstíčko s palmami. Odtud pořídíte mnohem hezčí fotky Burj Khalify. Pečlivě jsme prošmejdili všechna zákoutí a nafotili spoustu fotek.
Ve food courtu v Dubaj Mall jsme si dali oběd. Tady se nám stala pěkná historka. Honza, hned jak zvětřil funkční wifi, začal na instagram nahrávat fotky a nevšiml si při chůzi stojanu wet floor (kluzká podlaha). Během chvilky mu podjely nohy, hodil pěknou držku na zem a při tom skopl zmíněný stojan. Nechtěně ho však vrátil o kousek dál. Takže si ho nevšimla Martinka, která Honzu držkopádem následovala :D. Nikomu se nic nestalo, ale bylo to jak z nějaké grotesky. Po obědě jsme odcestovali metrem na pláž v Marině. Po cestě se nám podařilo dostat k zadnímu oknu vlaku, takže jsme mohli pozorovat panorama mrakodrapů kolem Sheikh Zayed Road.
Pláž v Marině JBR Beach Dubai
Odpoledne bylo na programu koupání v moři. Protože jsme chtěli vidět mrakodrapy v Marině s modrým nebem, zvolili jsme JBR Beach, od které jsme došli až na kraj pláže, kde byl moc pěkný plážový club ZERO GRAVITY. Na pláži se opalovali také velbloudi, na kterých se lidé mohli svézt. Samozřejmě za poplatek. Pláž jako taková byla celkem pěkná, ale bylo vidět, že je uměle udělaná a mně osobně chybělo více zeleně, delší mělčiny a možnost válení se v moři. Tady se dno svažovalo celkem rychle do moře. V okolí Zero Gravity byla pláž hezká a byly tam i sprchy. Ty však hlídali bodyguardi, aby tam chodili jen členové clubu. Když nás válení na pláži přestalo bavit, dostali kluci chuť zacvičit si ve workoutovém hřišti hned vedle. Tady nastal problém, že nás nechtěli pustit vchodem pro hosty clubu. Máme prý jít okolo cca 3 km. To jsme odmítli a vymysleli si historku, že na nás čeká na parkovišti taxi. Další problém nastal, když jsme se museli na parkovišti, na upozornění ochranky, obléci. Byl zákaz chodit mimo pláž v plavkách a bez trička. Byli jsme ještě mokří z moře a od soli, takže jsme z toho moc nadšení nebyli.
Naše další cesta pokračovala přes fitko k linii mrakodrapů s Princess Tower v čele. Tam jsme nafotili několik fotek při západu slunce a skrz Marinu dojeli metrem na hotel.
Dubai Garden Glow a noční Burj Khalifa
Na večer jsme měli naplánovanou návštěvu výstavy Garden Glow. Jedná se o zahradu se světelnými kulisami. Těžko popsat, jak to vypadalo. Více se raději podívejte na fotky. Je to fajn atrakce, pokud hledáte program na 1-2 hodiny. Vstupné bylo 60 AED a více informací najdete na www.dubaigardenglow.com. Opět jsme měli menší komplikace s dopravou. Nevím, jaké zkoušky dělají místní taxikáři, ale snad každý druhý vůbec neví, kde je tahle a tamta ulice. Natož, aby Vám poradili s cestou k nějaké atrakci. Vrcholem pak je, když se musíte navigovat na hotel sami.
Zahradu jsme prošli celkem rychle, takže jsme se rozhodli zakončit večer nočním focením pod Burj Khalifou. Ten den jsme toho nachodili opravdu hodně, takže jsme cítili každý krok. V Dubaji, ale nejsme každý den, takže jsme chtěli využít každou chvíli a hlavně i dobré počasí. Noční Khalifa byla úžasná. Jednou za čas přímo na ní běžela světelná show a projekce se zvukem. Fantastická podívaná. Fontány jsme bohužel nestihly, protože jsme dorazili po půlnoci. Pořídili jsme posledních pár nočních fotek a únava už byla taková, že jsme kolem jedné dorazili na hotel a okamžitě usnuli.
6. den – Aqua park Aquaventure a Aquarium Lost Chambers
Ráno jsme se probudili opět do krásného počasí. Protože jsme chtěli být v aquaparku co nejdřív, zvolili jsme dopravu taxíkem, což se vyplatilo. Platili jsme 35 AED a byli jsme tam za 10 minut. Pro srovnání, monorail (vlak jedoucí po jedné koleji) stojí na osobu 15 AED a zpáteční 25 AED. Máte sice pěkný výhled na okolí, ale ve více lidech se to už nevyplatí. Každopádně zpáteční jízdu jsme jeli, kvůli velkým zácpám na ostrově Jumeirah, monorailem. Jízda trvá 20 minut.
Vodní park Aquaventure se nachází hned vedle hotelu Atlantis na špičce umělého ostrova ve tvaru palmy. Patří k největším aquaparkům na světě a podle toho také stojí. Combo ticket s krásným akváriem Lost Chambers stojí 310 AED, což je nějakých 2100 Kč. Nutno však říct, že obě atrakce za tu cenu stojí. Aquapark je veliký a usazený do krásné zahrady plné palem a květin. Této zahradě dominují dvě pyramidy, ze kterých vede více než desítka různých skluzavek a tobogánů. V některých jezdíte po zadku, v jiných v nafukovacích člunech a kruzích. Najdete tu i atrakce, kde si užijete dost adrenalinu a slabší jedinci to nemusí úplně rozdýchat. Krom atrakcí je tu také spousta menších či větších bazénů a všechno dohromady propojuje dlouhá řeka plná peřejí, vln a jeskyní. Na řece můžete pohodlně plout a relaxovat v kruhu. Dále vyjmenuji ty nejzajímavější atrakce:
Zoomerango – luxusní záležitost, kdy ve člunu pro 4-8 lidí padáte do vysoké U-rampy. Jedna z nejlepších adrenalinových atrakcí v parku. Jemnější varianta je pak sestřička Aquaconda. Poseidon’s Revenge – atrakce, na kterou většina půjde jen jednou 😀 Jedná se o tobogán s velkým spádem a vysokou rychlostí skluzu. Začínáte tak, že vlezete do jakési rakety, kde se po odpočtu času propadne podlaha a vy padáte do tmy, až se napojíte na velmi rychlou skluzavku. V parku jsou dvě varianty. Za zmínku stojí také Shark Attack, kdy ve člunu projíždíte ve skleněném tunelu aquariem, kde plavou žraloci. Mně osobně asi nejvíc bavily jízdy na člunech po různých horských drahách a relaxování na řece.
V celém parku jsou k dispozici zdarma lehátka i slunečníky. Najdete tu také hezkou a dlouhou pláž lemovanou trávníkem s pěknými palmami. Ta byla většinu dne polo prázdná. Pokud byste neměli adrenalinu dost, můžete si připlatit 50 AED za lanovou dráhu, která Vás proveze vzduchem mezi 2 pyramidami a 2 věžemi. Do parku není povoleno vnášet vlastní jídlo. Nám se povedlo pronést jablko a vodu. Za celkem slušné ceny si však můžete zakoupit něco v místních fastfoodech.
Pokud se budete rozhodovat, kdy aquapark navštívit, rozhodně zvolte všední den nebo den, kdy nemají residenti volno. Bude tam o poznání méně lidí. Nutno však dodat, že ve srovnání se zábavnými parky v USA, jsou tu fronty pořád mnohem kratší a 20 jízdách jste už tak vyježdění a unavení, že jste rádi, když můžete chvilku jen tak ležet. Pokud by se někdo z vás chtěl podívat na pláž hotelu Atlantis, tak je hlídaná a nepustí vás tam. Jediná možnost je tam nenápadně doplavat vodou. Pokud jste hosty hotelu Atlantis, tak máte vstupné do aquaparku zdarma. Za tučný příplatek si můžete také objednat plavání s delfíny ve vedlejším areálu, který můžete vidět na fotkách.
The Lost Chambers Aquarium
Byl jsem tu již podruhé a stále platí, že je to nejhezčí akvárium, co jsem kdy viděl. Úžasnou atmosféru tu vytváří kulisy postavené podle ztracené Atlantidy. Před některými akvárii vydržíte sedět opravdu dlouho a kocháte se stovkami exotických ryb hrajícími všemi barvami, žraloky, rejnoky, medúzami, kraby a spoustou dalších mořských potvor. Prohlídka Vám zabere, pokud si ji chcete opravdu v klidu vychutnat, cca hodinu. Akvárium je jak velikostí, tak atmosférou, jeden z nejlepších zážitků v Dubaji. Pokud byste nechtěli do aquaparku, zaplatíte za dospělý lístek do akvária 120 AED.
Při cestě na hotel jsme na ostrově narazili na velkou dopravní zácpu. Údajně je na ostrově každý den večer, když se lidi z parku vrací, takže se nevyplatí jet zpátky taxíkem. Rychlejší je zvolit monorail.
7. den – Pláž Jumeirah a výlet do pouště
Náš předposlední den jsme se rozhodli využít hotelový shuttle bus a nechat se odvézt na pláž. Tentokrát jsme zvolili Kite Beach Jumeirah. To je dlouhá pláž táhnoucí se od hotelu Burj Arab (plachetnice) až do Creeku, kde se nachází trhy. Některé úseky pláže byly moc pěkné. Písek byl jemný a voda křišťálově čistá a mělká. Vlnky vyplavovaly i spoustu malých škebliček. Podél několika kilometrové pláže vedla běžecká stezka, na každých 500 metrech byly veřejné sprchy, kabinky, fitcentra, stánky s občerstvením nebo půjčovny sportovního náčiní (surfy, kola atd…)
Musím uznat, že z pláží, které jsme měli možnost v Dubaji vidět, byla tato nejhezčí a nejčistější.
Odkaz na mapu fotografované pláže najdete zde https://goo.gl/maps/S6rPfb9N7bQ2
Desert Safari
Po obědě jsme se vrátili autobusem do hotelu a na recepci jsme si zakoupili výlet na safari do pouště. Cena 230 AED byla o dost vyšší než před rokem, ale také úroveň výletu byl mnohem lepší. Odjezd byl ve 14:00. Asi půl hodiny jsme čekali na odjezd. Ze zpoždění si místní řidiči nic nedělali. Přijela pro nás krásná Toyota Landcruiser V8 ve zlaté barvě, což je pořádné auto. Asi 30 minut za městem nás čekala první zastávka s možností nákupu suvenýrů. Na Jeepech upustili tlak v pneumatikách a my jsme měli čas udělat první fotky na kraji pouště nebo si zajezdit na čtyřkolkách. Když byla auta připravena, mohli jsme vyjet na písečné duny. Jízda to byla divoká. Auto s námi házelo ze strany na stranu a místy jsme mysleli, že se i převrátíme. Řidič byl ale profesionál a evidentně věděl, co si může dovolit. Během jízdy jsme požádali řidiče, jestli by mohl zastavit a my si mohli udělat pár fotek. Poušť kolem nás byla nádherná a navíc začalo zapadat slunce. Zaparkoval na vrcholku jedné z dun a pro zájemce připravil sandboard. Honza byl ve svém živlu a fotil na všechny strany, byla to nejhezčí poušť co navštívil. Nikdo z posádky nechtěl sandboarding vyzkoušet, tak se Honza odhodlal a na prkno se postavil. Na první pokus sjel dunu až dolů a když to viděli ostatní, hned chtěli také. Byla to super zábava, ale díky absenci bot a možnosti uvázání, nebylo jednoduché zatáčet a udržet při tom balanc. Každopádně tuto zkušenost všem doporučuji.
Když slunce zapadlo, vyjeli jsme do kempu, kde nás čekala jízda na velbloudech a večeře s tanečním představením. Jízda na velbloudech byla kratší, ale stačila. Všichni už jsme hladově čekali na pokyn k večeři. Ta byla formou bufetu. Arabská kuchyně, spousta zeleniny, mutton kebab, rýže, špagety a nějaké sladkosti. Jídla bylo dost a všem nám chutnalo. Po večeři následovalo taneční vystoupení s možností dát si vodní dýmku. Když program skončil, vrátili jsme se ve 21:00 do hotelu. Safari se opravdu povedlo a každému doporučuji tento výlet absolvovat. Na výlet můžete jet dopoledne nebo odpoledne s večerním programem. Cestovat můžete v jeepech nebo na čtyřkolkách. Ceny se pohybují mezi 125-350 AED za cestu jeepem, podle rozmanitosti programu. Zájezd Vám nabídnou v každém hotelu nebo na internetu.
8. den – Pláž Jumeirah a večerní odlet domů
A je to tu, náš poslední den v Dubaji. Týden utekl jako voda a nás čeká volné dopoledne a odpoledne cesta na letiště a domů. I dnešní dopoledne jsme využili shuttle bus a odpočívali na krásné pláži. Poslední ušetřené peníze jsme investovali do půjčení paddle boardů a hodinu jsme se na nich pokoušeli postavit 🙂 Vydatným obědem v Chaletu u „kluků“ jsme se rozloučili s naší čtvrtí Al Barscha 1 a taxíkem dojeli na letiště. Odlet proběhl v pořádku a v nočních hodinách jsme přistáli v Praze.
Závěr:
Těžko říct, jestli se mi tu letos líbílo víc než loni. Každá návštěva ve mně zanechala něco nového a i místa, která jsem viděl podruhé, vypadala letos prostě jinak. Buď v nočním světle nebo jiném počasí. Dubaj se mezi Čechy stává čím dál oblíbenější destinací a není se čemu divit. I když najdeme nějaká negativa, pořád je tu spousta příležitostí k zábavě (desítky zábavných parků), relaxaci (moře a pláže) i výletů do přírody. Většinu roku je tu krásné počasí a když vynecháte období ramadánu (většinou v květnu a červnu), tak Vás tu nic moc neomezuje a nemusíte se bát sem jet. Věcí k vidění je tu tolik, že pokud si chcete na dovolené odpočinout, tak za týden stihnete jen malou část. Proto je důvod se sem vrátit vícekrát a vybírat si pečlivě to, co vás baví. Dubaj vás buď zaujme a budete ji milovat, nebo už se sem nevrátíte. Já patřím do té první skupiny a rád se sem zase někdy vrátím. Třeba i na skok, při nějakém přestupu na cestě do Asie.
Rozpočet byl letos podobný s rokem 2015 a celková cena: Letenka 5-7 tis, hotel cca 10 tis osoba, jídlo a vstupy do parků 6-7 tis = cca 25 000 Kč. Vše samozřejmě záleží na programu i kategorii hotelu. Člověk, co ho nezajímají zábavné parky, se v pohodě dostane pod 20 tis korun.
Pokud jste to dočetli až sem a chcete vědět ještě víc, přečtětě si můj cestopis z Dubaje z roku 2015.
Autor fotek a článku:
Jan Kábrt Fotograf – vše foceno na Canon 6D a objektiv 17-40 mm F4L a akční kameru Gopro 3
6 Comments
Moc krásně napsaný článek a nádherné fotografie. Chtěla jsem se Vás jen zeptat, vybíráme hotel přes booking a má v nabídce jak snídani, tak i polopenzi. U polopenze si připlatíme cca 5000 na 10 dní. Což vychází tak na 250 Kč/den. Máme si raději chodit na večeře nebo si připlatit už při rezervaci hotelu? Děkuji za odpověď 🙂 Eva
Ahoj, snídaně na hotelu je určitě fajn a pokud je formou bufetu tak je v Dubaji většinou dobrá. Pokud budete obědvat ve městě tak si za večeři klidne připlaťe. Dost záleží jak rádi experimentujete s jídlem. Ja miluju arabskou a indickou kuchyni, takže byla pro mě škoda jist na hotelu hranolky s nejakym steakem, když na ulici je k sehnani skvele lokalni jidlo. Ale co se týče peněz tak, hotelové večeře Vás vyjdou asi levněji.
Moc děkuji za tenhle úžasný cestopis. Za měsíc vyrážíme do Dubaje a nechala jsem se Vámi hodně inspirovat při tvorbě itineráře.
Chtěla bych se zeptat jen na jedno…jak to je s počtem cestujících v taxíku? Jedeme dva páry, ale na jiné stránce jsem četla, že do taxíku vezmou jen 3 osoby. Jak to je prosím v reálu. Moc děkuji, Kamča
Ahoj, je to blbost. V Dubaji jezdi ruzne velke taxiky. Bezne jsme jezdili ve 4 a nikdy jsme nemeli problem. Dozadu se vejdou v pohodě 3 lidi a dopředu jeden. Do minivanu se vas vejde i 7.
Zdravím, měla bych dotaz na výši Vaší útraty. Chystáme se do Dubaje za 2 týdny, tak bych ráda měla nějakou představu ohledně peněz. Uvádíte, že jídlo + vstupy do parků vyšly na nějakých 6-7 tisíc. Když jsem si teď spočítala jenom vstupy na atrakce, kde všude jste podle cestopisu byli, vyšlo mi to 7044,- (a to jsem dala jako kurz 6,- a počítala ceny z online předprodeje) a ještě v tom není jídlo. Čerpali jste nějaké zvýhodněné karty (jako Dubai Pass, iVenture, …) nebo něco takového, že Vás to vyšlo levněji? Případně prosím o radu či tip, jak se dostat na Vámi uváděných 6-7 tisíc i s jídlem. Děkuji 🙂
Ahoj, ja už si přesně nevybavuji všechno ale vim, že jsem měli nějaké slevy domluvene už z hotelu nebo z internetu. Kupovali jsme všechno po 4 takže tam byla i mala hromadna sleva. Take vstupné bylo v roce 2016 asi levnější než je dnes.