Cestopis z Tenerife největšího kanárského ostrova
Tenerife je největší a také nejrozmanitější z Kanárských ostrovů patřících Španělsku. Podobně jako řada cestovatelů jsem dlouhou dobu „Kanárama“ tak trochu opovrhoval. Vždyť to jsou přeci ty vyprahlé ostrovy vedle Afriky, kde není nic zajímavého a lidé se tam jezdí jen válet na pláž. Moji neznalost však změnila vlna nadšení v posledních letech, kdy se řada Čechů začala na Tenerife stěhovat, nebo se tam přesouvat na zimní měsíce. A tak jsem se na jaře 2021 rozhodl zkusit právě Tenerife a poznat, co tento ostrov Atlantského oceánu nabízí. Každý z Kanárských ostrovů má své charisma a nadchne trochu jinou cílovou skupinu. Lanzarote s Fuerteventurou jsou vyprahlé a poseté sopkami nebo pouští, Gran Canaria přidává více zeleně a krásné kaňony, a Tenerife je takový kompromis a nabízí ochutnávku od každého z nich.
Co od Tenerife můžete očekávat?
Díky poloze v Atlantském oceánu vedle Maroka je tu teplé klima i v zimních měsících, takže pokud nemáte rádi dlouhé cesty letadlem na druhý konec zeměkoule, tak se za 4,5 hodiny letu můžete na jednom z těchto ostrovů ohřát i v zimě, kdy tu jsou průměrné teploty od 20 stupňů ve stínu. Obecně platí, že nejteplejší a nejslunečnější je jižní část všech ostrovů, což je ale vykoupeno vyprahlou krajinou nebo pouštěmi.Uprostřed ostrova se většinou nachází majestátní sopka. Na Tenerife je to Pico de Teide, která dosahuje úctyhodných 3 718 m, a pokud se vypravíte na její vrchol při východu slunce, můžete pozorovat, jak vrhá do oceánu nejdelší stín na světě. Tento vulkán ovlivňuje celý charakter ostrova a slouží jako taková brzda pro oblačnost přicházející ze severu. Právě severní část ostrova je po sopce samotné to nejzajímavější, co vám může Tenerife nabídnout. Banánové plantáže, lesy a květena, kam až dohlédnete, národní park Anaga, ve kterém si budete připadat jako na Havaji, malebná městečka, kterými se se sklenkou banánového vína nebo rumu můžete jen tak potulovat, a spousta dalšího. Bujará a kvetoucí vegetace na severu je však vykoupena častějšími srážkami a oblačností. Pokud tedy chcete snídat na prosluněné terase a opalovat se na písečných plážích, hledejte ubytování na jihu ostrova a na sever si zajeďte jen na výlet.
Doprava na Tenerife
Chcete-li ze své dovolené vytěžit maximum a stihnout toho co nejvíc, nevyhnete se půjčení auta. Za týdenní pronájem tu zaplatíte v průměru 5000 Kč. Jezdí tu sice i autobusy, ale ztratíte mnoho času čekáním, což mi na týdenní dovolené nedává smysl. Řízení se rozhodně bát nemusíte. Sever s Jihem jsou po východním pobřeží propojené kvalitní dálnicí, takže ostrov přejedete za necelou hodinu. Všechny silnice i tunely jsou zdarma a ve velmi dobrém stavu. Na každém kilometru najdete nějaké sjezdy k přírodním zajímavostem, a pokud by vás dálnice nelákala, můžete to vzít západní cestou přes hory, kde vám klikaté silničky připraví jedny z nejhezčích výhledů, které tu můžete vidět. Jen se připravte, že občas vjedete i do mraků, takže neuvidíte ani před sebe, natož do údolí.
TOP 10 věcí co vidět na ostrově Tenerife
Arco de Tajao
Kousek od letiště na východním pobřeží najdete celkem nenápadné, ale moc krásné místo Arco de Tajao. Pár kroků od parkoviště se v údolí schovává monumentální pískovcový oblouk a spousta menších jeskyní kolem. Na místní přírodě je krásně vidět, jak vnikala tekoucí láva ze sopky a vytvářela křivolaké tvary. Návštěva místa vám zabere necelou hodinu, a pokud byste chtěli, můžete se vydat údolím až k oceánu.
Teide
Hlavním tahákem Tenerife je již zmíněná sopka Pico de Teide a národní park v jejím kráteru. Sem určitě jeďte vícekrát, protože je tu spousta tras, které můžete absolvovat. Na vrchol Teide (3 718 m) vás vytáhne lanovka za 22 eur, kterou si však musíte rezervovat dopředu. Pokud si chcete přivonět sirných par a podívat se, jak pěkně doutná ve svém nitru, musíte až na úplnou špičku. Tam je ale třeba získat povolení, které je pouze pro 200 lidí denně a bývá několik měsíců dopředu vyprodané. Někdy se podaří ho získat v rámci organizovaného zájezdu u některé z agentur. Ti zdatnější mohou ale vylézt nahoru brzy ráno na východ slunce, kdy tam nikdo nehlídá. Navíc zadarmo, ale vykoupeno vaší energií při výstupu, který trvá 3-4 hodiny se svítilnou na čele. Ale nebojte, určitě nepůjdete sami, tento zážitek denně absolvují desítky nadšenců. A pro ty z vás, kterým se nechce šlapat za tmy, jsou tu okolní menší sopky, na které se dostanete bez problému i ve dne.
Sendero Roques de García
Méně náročná je asi hodinová 4 kilometry dlouhá procházka skrz skalní město Sendero Roques de García, kterému to sluší především v odpoledních hodinách, nebo při západu slunce. Vytvoříte tu spoustu krásných kompozic s Teide v pozadí, která bude mít v zimních měsících i sněhovou čepici. Navíc už tu k večeru není tak živo a autobusové zájezdy jsou dávno pryč. I samotná jízda po silničkách v obřím kráteru je nádherná podívaná. V místních prériích si budete připadat jako ve westernovém filmu, až se divím, že tu někdo nepůjčuje kostýmy a koně na projížďku.
Paisaje Lunar
Kousek dál směrem na jihovýchod najdete kousek od vesnice Vilaflor další přírodní úkaz jménem Paisaje Lunar. Nachází se v necelých 1900 m n. m. a jde o malé skalní městečko vytvořené z unikátních tufových útvarů. Tuf je druh horniny ze sopečného popela, který byl vyvržen během erupce sopky a postupem času se zpevnil. Zpáteční trasa k těmto skalám vám zabere asi 3 hodiny a měří 8,5 km. Pro skvělé fotografie doporučuji absolvovat tento výlet opět v pozdním odpoledni.
Anaga
Abych nemluvil jen o sopce, na další výlet se vypravíme na sever, kde nás čeká nádherný přírodní park Anaga. Když jsme poprvé vyjeli při neustálém stoupání z lesa, a otevřely se nám nádherné výhledy, spadla nám brada. I když člověk neprojde žádnou vyhlídkovou trasu (což by byla škoda) a jen se projede místními silničkami, bude nadšen. První místo, na které většina návštěvníků narazí, je Sendero de los Sentidos neboli „stezka smyslů“. Jedná se o nenáročný a krátký trek pohádkovým lesem. A proč stezka smyslů? Po cestě si můžete všimnout dřevěných značek s obrázky oka, nosu nebo ucha. To aby vám to připomnělo vnímat přírodu všemi smysly. Tomuto místu velmi sluší mlha, která mu přidává na dramatičnosti. Parkovat se dá pouze u návštěvnického centra Cruz del Carmen, které bývá často během dne plné, proto přijeďte raději brzy ráno.
Roque de Taborno
Pokud si chcete Anagu užít naplno, musíte na jeden z treků, ten nejhezčí je pravděpodobně kolem Roque de Taborno. Byl to jednoznačně nejkrásnější hike na celém Tenerife, a doporučuji ho absolvovat ráno nebo hned po východu slunce. Vezme vás z malé horské vesničky Taborno kolem skály, která nápadně připomíná Matterhorn ve Švýcarsku, což ale není ta největší atrakce na této trase. Při túře se několikrát ocitnete na vysokém útesu, ze kterého je výhled na celé pobřeží, které silně připomíná Napali Coast na havajském ostrově Kauai. Po okolních pastvinách se prohánějí horské kozy, a najdete tu i několik jeskyní vhodných na přenocování. Okruh to není dlouhý, měří cca 4 km, a i s častým kocháním přírodou ho projdete za 2 hodiny. Míst k parkování je tu opravdu málo, takže, kdo dřív přijde, ten jde na výlet, a ostatní musí čekat, až někdo odjede.
Po výživné procházce v oblacích byl čas se osvěžit v oceánu a dát si něco k snědku. Klikaté uličky nás zavedly do městečka Benijo, které leží na členitém a velmi divokém pobřeží. V jedné z místních restaurací si můžete vychutnat některou z místních specialit a pozorovat, jak se obří vlny tříští o skalnaté pobřeží. Pak můžete pokračovat jednou z mnoha tras, které se linou skrz celou Anagu, nebo zkusit svoje surfařské schopnosti na místních vlnách. Pokud vám počasí dovolí, rozhodně věnujte tomuto národnímu parku více dnů. Já tu zažil jeden den v mlze a dešti, druhý den zalitý sluncem, a určitě se sem vrátím.
Města Garachico, Puerto de La Cruz
Až si budete chtít odpočinout, určitě prozkoumejte některá z malebných měst na západě ostrova, jako je Garachico nebo Icod de los Vinos, kde roste nejstarší a největší dračí strom na světě! Také tu na vás dýchne tradiční architektura, trhy, možnost ochutnat banánové víno nebo rum, a spousta pěkných obchůdků se suvenýry. V Garachicu se můžete osvěžit i v přírodních bazénech s mořskou vodou, které jsou pro Tenerife též typické. Pokud města preferujete před přírodou, můžete pokračovat do Puerto de La Cruz. Přímořského letoviska, plného rozkvetlých zahrad a parků, kde sídlí také jedna z nejhezčích ZOO na světě – LORO PARQUE. Na rovinu musím poznamenat, že nejsem typ, který by vyhledával tyto atrakce, a museli mne přemlouvat, abych zoo navštívil. Nicméně nelituji, hezčí show jsem asi nezažil. Delfíni, kosatky, lachtani a papoušci vám předvedou takové divadlo, že musí rozesmát úplně každého, a pokud máte děti, budou vám tento zážitek připomínat do konce života. Kromě sehraných show a zvířat je park plný exotických rostlin a stromů a pyšní se také největší voliérou, ve které můžete v korunách stromů krmit papoušky.
Soutěska Masca
Když budete pokračovat dále na jih, čeká vás překonání hor, a je to paráda. Klikaté silničky a nádherné výhledy, že opět nebudete vědět, kde dřív zastavovat, abyste si udělali krásnou fotku. Po cestě byste se měli zastavit také v soutěsce Masca. Do té je bohužel třeba povolení, ale není tak náročné ho získat jako to na Teide. A pokud by vás to odradilo, i jen cesta autem touto krajinou stojí rozhodně za to. Další místo, kam vás cesta z hor zavede, jsou skalní útesy Los Gigantes na jihu ostrova. Ty můžete pozorovat z pláže, pokryté sopečným černým pískem ve stejnojmenném městečku, nebo se vypravit na některý z panoramatických treků, který vás pobřežím provede.
Město Los Cristianos
A co by to bylo za návštěvu Tenerife, kdybyste nenavštívili jednu z hlavních tepen turismu, město Los Cristianos. Právě tady na pobřeží Costa Adeje je to ideální místo pro ty, co preferují odpočinek a slunění před aktivní dovolenou. I to má ale svá pozitiva. Celé pobřeží lemují dlouhé promenády poseté palmami, kavárnami, restauracemi a vším, co mají například ženy tak rády. Celé dny se tu můžete procházet, pozorovat surfaře, jak zápasí s vlnami, koupat se na plážích se zlatým pískem dovezeným ze Sahary, a počasí je tady dole prostě nejlepší. A abych nezapomněl, procházka po historickém centru hlavního města Santa Cruz a největší pláži Las Teresitas může někomu přijít po horských túrách také vhod. Jen se připravte na to, že ať už se budete koupat na Tenerife kdekoliv, voda oceánu je o dost chladnější než třeba ve Středozemním moři, a v zimě je to spíše záležitost pro otužilce.
Závěr
Pokud toužíte po neokoukané dovolené v Evropě se špetkou exotiky, je Tenerife místo pro vás. Svými krásami dokáže nadchnout jak ty, co tráví dovolenou aktivní turistikou, rodiny s dětmi i ty, co si přijeli jen odpočinout. Hlavní výhodou je pak příjemní počasí během celého roku. Tak neváhejte a vyražte lovit nové zážitky.
2 Comments
My jsme byli letos v srpnu na Tenerife a velmi mi posloužil tento článek jako inspirace! 🙂
Pokud by někoho zajímalo co je to za pláž na fotce, tak je to „Playa del Camisón“.
Jak píše Jan, vyplatí se půjčit auto. Tady mám super „hack“ pro všechny. Nejpůjčovna je cicar.com, ale mají sesterský web payless.com, kde ta auta mají ještě levnější!
Ty fotky klikatých cest jsou nádherné, jako z nějakého časopisu.
Díky za tip s půjčovnou, určitě letos využiju