TOP 10 věcí, které jsme zažili v severním Maroku: Fes, Chefchaouen, Cascade D’akchour…
Vypravit se do Maroka jsem chtěl už dlouho a to hlavně za vůněmi orientu, zajímavou architekturou a specifickou přírodou. Většina lidí cestuje na jih Maroka do Agadiru na pláž nebo do Marrákeše kvůli okolním pouštím. Nás trochu odrazovali zkušenosti cestovatelů, takže jsme šli proti proudu a rozhodli se vydat na sever, kde je hlavním lákadlem město FES a modré městečko Chafchaouen, které je ukryté v horách. Cestovali jsme ve 4 lidech – Honza, Zuzka, Bára a já – během jarních prázdnin na konci února 2020. Počasí tam bylo tou dobou příjemné na cestování. Během dne se teploty pohybovaly kolem 20 stupňů a kromě večerů, kdy už je chladněji, se dalo chodit v tričku a kraťasech. Méně znalým připomínám, že ženy by se neměly zbytečně odhalovat a provokovat. To samé platí i o líbání nebo osahávání na veřejnosti, přeci jen Maroko je muslimskou zemí.
O jakých zážitcích vám budu vypřávět?
- FES a jeho trhy s vůní orientu
- Marocké jídlo a street food
- FES a jeho památky
- FES a jeho barvírny kůží – kuželožny
- FES – Královský palác Palais Royal Dar El Makhzen
- Chefchaouen – modré město
- Chefchaouen – okolní hory a vyhlídka na město
- Chefchaouen – noční život a toulky městem
- Chefchaouen – vodopády D’akchour
- Chefchaouen – most bohů v kaňonu D’akchour
Dozvíte se také, jak jsme cestovali, kde jsme bydleli a kolik co stálo.
Doprava, jazyk a víza
Letenky – Z Prahy můžete letět do Tangeru, Cassablancy nebo do Fesu, kam jsme letěli my. Většina letů má přestup v Itálii nebo Francii a přímo se létá jen do Cassablanky nebo Marrakéše. Nás vyšla letenka Praha – Paříž – Fes a zpět Fes – Nantes – Praha na 4500 Kč (kupováno měsíc před odletem). Seženete i levnější letenky, ale záleží, jak budete flexibilní. Po Maroku pak můžete létat se společností Air arabia mezi většinou velkých měst.
Jazyk – V Maroku je úřední řeč francoužština a arbština. Nemusíte se ale bát, všude, kde se pohybují turisté, mluví každý alespoň trošku anglicky.
Víza a peníze – Po příletu na menší letiště nás čekalo vyplnění vízového formuláře (předem žádné vízum vyřizovat nemusíte stačí vám biometrický pas) a výměna dolarů nebo eur na Marocký dirham (MAD). Přímo v hale letiště byly 2 směnárny, které mají dobré hodnocení a měly i slušný kurz. 1 mad byl cca 2,5 Kč. V Maroku nám obecně nebylo doporučeno platit kartou a často to ani nejde. Pak už nás čekala cesta na hotel.
Taxi – Venku jsme oslovili taxi, no, byl to cca 30 let starý mercedes v opravdu opotřebovaném stavu, ale to je v Maroku běžné auto jako u nás škodovky. Nikdo s hezčím autem jako by nestál o baťůžkáře. Za odvoz do cca 20 km vzdáleného centra Fesu si řidič řekl 18 eur (500 Kč). Byla to cca 30 – 40 minut dlouhá jízda skrz zácpy a špinavé město. Běžná cena za jízdu po městě byla cca 10 – 20 mad. Z letiště vás logicky trochu natáhnou, ale jinak je taxi ve Fesu i jinde levné a časově se na kratší trasy vyplatí víc než autobus.
Autobus – V Maroku jsme se báli půjčovat si auto, takže jsme se rozhodli mezi městy cestovat autobusem. Mile nás překvapila úroveň. Funguje tu několik společností podobných FLIXBUSU nebo REGIOJET s výborným spojením do všech větších měst. Nejpohodlnější bylo cestovat přímo z hlavního autobusového nádraží. Je to čistý, klimatizovaný terminál s informačními tabulemi a to samé platilo i pro autobusy. Se společností CTM jsme jeli z Fesu do Chevchaouenu za 80 mad (200 Kč) na osobu. Cesta trvala s jednou zastávkou na toaletu a jídlo necelé 4 hodiny. Nutno dodat, že dálnice jsou tu spíše vzácnosti a celou cestu se můžete kochat horami, jezery a vesnicemi, abyste si udělali představu, jak Maročané žijí. Autobus jezdí cca každé dvě hodiny a lístky se kupují online.
No Comments