Thajsko 02/2017 – Krabi, Railay, Phi Phi, Ko Lanta, Koh Rok a další…
Abychom unikli mrazivé zimě v ČR, vypravili jsme se v únoru 2017 na expedici do Thajska. Ve složení 7 lidí (Kuba, Jenda, Čoko, Lukáš s Luckou, Markéta a já, Honza) jsme za 10 dní procestovali ostrovy Krabi, Phi Phi, Ko Lanta a k nim přilehlé menší ostrůvky. K tomu jsme jako bonus přidali den v Dubaji a v závěru také den v Bangkoku. Jak to vše dopadlo? To se dočtete na následujících řádcích.
TIP: výhodné a spolehlivé letenky do Thajska najdete u Letušky.
TIP: Nezapomeňte také na cestovní pojištění. Pro nejvýhodnější nabídky využijte srovnání cestovního pojištění online.
1. den
Recenze FlyDubai
Odlet z Prahy do Dubaje byl v 0:40. Mezi sedačkami bylo velmi málo místa na nohy. Personál byl líný. Během 6-8 hodinového letu jsme nedostali vodu, kávu ani nic jiného k pití. Podávalo se jedno jídlo. Kuře na kari s rýží, krabička hummusu, slané tyčinky, čokoládová tyčinka, pytlíček oliv, buráky a 1 dc vody. Za mě nejhorší občerstvení co jsem kdy dostal. Letadlo bylo celou dobu letu přetopené. Většina spojů měla zpoždění!
Dubaj
V Dubaji jsme přistáli kolem 10:00. Měli jsme 6 hodin času na rychlou prohlídku. Já s Kubou už jsme to tu znali, takže jsme vybrali několik míst, po kterých provedeme ostatní. Před terminálem jsme si domluvili větší taxík k Burj Chalifě. Platili jsme podle taxametru 68 aed. Z toho byla 25 nástupní taxa. Začali jsme prohlídkou Dubai Mall. Venku jsme pak obdivovali nejvyšší budovu světa Burj Chalifu. Na náměstíčku v Souk Al Bahar jsme nafotili několik snímků a pokochali se Mercedesem G 6×6. Z hlavní třídy Sheikh Mohammed bin Rashid Blvd jsme si vzali další taxi do naší oblíbené restaurace v Dubaji Chalet. Tam jsme poobědvali. Nepříjemné bylo, že daný den rozhodně nebylo slunečné a teplé počasí. Foukal vítr a bylo zataženo. Protože to vypadalo na déšť, vybrali jsme jako další místo Madinat Jumeirah. Sotva jsme si to tam stihli projít a vyfotit se s Burj Arabem, když začalo pršet. Bylo rozhodnuto, vracíme se na letiště. Navazující let do Bangkoku byl v přetopeném letadlo opravdu úmorný.
2.den
Bangkok
V Bangkoku jsme přistáli ve 3 hodiny ráno. Po obdržení víz jsme se ve dvou taxících rozjeli na druhé letiště Don Mueng odkud nás čekal krátký let na Krabi. Rád bych vám doporučil, abyste si vždy brali jen růžové taxi. Jedna naše část s ním jela podle taxametru a cesta stála 430 bth. Druhou část s prominutím „ojebal“ žlutý taxikář o poplatek za dálnici, který ospravedlnil řečmi o tom, že taxametr nefunguje a že jinudy jet nemůže. Na letišti si řekl o 570 bth. Dálnice jako taková stála 70 bth. Po náročném letu jsme už neměli sílu to řešit a mávli nad tím rukou. V letištním terminálu jsme využili Burger King s wifi a přečkali tu do posledního letu v 6:40.
Kolem 8 hodiny ranní jsme konečně přistáli na Krabi. Venku svítilo sluníčko a bylo příjemné dusno. Před letištěm už nás čekali hladoví taxikáři. Za cenu 700 bth (po usmlouvání z 1 000) nás dodávka odvezla do místního přístavu. Odtud jsme pokračovali za 100 bth/os lodičkou na Railay Beach.
Railay Beach
Je skalnatý výběžek na jihozápadě ostrova Krabi. Pro zdejší krajinu jsou charakteristické vápencové skály plné krápníků, které tu obklopují 4 pláže. Uprostřed poloostrova se rozkládá malá vesnice s několika resorty, obchody a bary. Je to oblíbená destinace horolezců, protože zdejší okolí jim nabízí spoustu možností jak otestovat své schopnosti. Ubytování jsme měli zajištěné na 2 noci v resortu Diamond Cave Resort & Spa. Šlo o příjemný resort s bungalovy, který se nacházel přímo pod obří skálou. Pokoje byly čisté a prostorné. V rozkvetlé zahraně byl také osvěžující bazén. Cena byla cca 500 kč na osobu za noc. Rychle jsme se ubytovali a natěšení si to namířili k bazénu a na pláž. Po cestě jsme stihli vyzkoušet místní kebab (palačinka plněná kuřetem, zeleninou a omáčkami). Žízeň jsme uhasili osvěžujícími ovocnými koktejly.
Na pláži jsme se díky hrozné únavě po cestě nezmohli na víc než se jen líně válet ve vyhřáté vodě. Sluníčko pražilo a někteří z nás usnuli ve stínu stromů. Konečně jsme mohli vydechnout a začít relaxovat. Když jsme si trošku oddechli, vypravili jsme se prozkoumat pláž Phra Nang Beach a cestu na zdejší vyhlídku (Viewpoint). Po cestě nás osvěžila krátká dešťová přeháňka, kterou jsme přečkali pozorování lidí klouzajících se na bahnité cestě ze zmíněné vyhlídky. Následovala večeře, nákup výletu na druhý den a většina z nás kolem deváté usnula spánkem spravedlivých.
3. den – Výlet Four Islands, Railay Beach
Chicken Island
Na dnešní den jsme si za 900 bth (500 výlet, 400 poplatek za vstup do národního parku) koupili výlet po 4 ostrovech. Odjezd byl v 9:30, ale jak je v případě Thajců zvykem, vše tu začíná pozdě a nikdo nespěchá. Společně s posádkou a dalšími výletníky jsme vypluli směrem k prvnímu ostrovu jménem Koh Poda. U toho nás čekalo 20 minut šnorchlování. K vidění byla hejna rybek. Korály jsou tu vydrancované a zničené. Následovalo obeplutí ostrova zvaného Chicken Island. Zvláštní název ostrov získal díky skále, která z ostrova trčí a má tvar krku a slepičí hlavy. Na druhé straně ostrova následovalo další šnorchlování. Tady už bylo moře hezčí.
Tup Island
V poledne jsme konečně zakotvili u ostrova Tup Island. Rozchod byl na 60 minut. Jedná se o dva malinké ostrůvky propojené asi 100 metrů dlouhou písečnou plážičkou. S ostrovem Chicken Island jsou ostrůvky propojené dalším písčitým výběžkem. Ten se díky přílivu ponoří kolem oběda pod vodu a vy se musíte brodit po kolena ve vodě. Všechny tři ostrůvky jsou fotogenické a vykoupat se tu můžete v průzračně modré vodě. Krásy ostrova nás zaměstnaly natolik, že jsme ztratili pojem o čase a přišli pozdě na loď. Zbytek výpravy už obědval, tak jsme se k nim připojili. Jídlo tu dostanete na všech výletech obdobné. Kuře na kari, dušenou zeleninu nebo sladkokyselou omáčku se zeleninou. Jako příloha je vždy rýže. Dezert nebo svačina je meloun a ananas.
Koh poda
Poslední zastávkou našeho výletu byl ostrov Koh Poda. Tam už bylo o poznání více turistů. Většina z nich tu během výletů obědvá. Rozchod jsme dostali na 40 minut. Ty jsme využili ke koupání a relaxu. Na cestu zpět se naše malá loď vydala zhruba v 15:30. Na pláži Phra Nang Beach nás průvodce vyložil a rozloučil se s námi.
Viewpoint
Koupání jsme měli po dnešku už dost a tak jsme se rozhodli pro poměrně adrenalinový výstup na zdejší vyhlídku. Cesta nahoru byla opravdu krkolomná. Strmý svah plný klikatých kořenů a bláta tvořil opičí stezku, ze které se nikdo nevrátil čistý. Když vyšplháte nahoru, máte na výběr mezi vyhlídkou na Railay nebo lze pokračovat dál k laguně. Ta byla ale díky suchu bez vody, takže jsme k ní nešli. Vyhlídka nebyla špatná, ale jako fotografa mě neoslnila. Největším zážitkem bylo lezení, ať už dolu nebo nahoru. Po cestě zpět jsme na potkali opičí smečku, žijící na okraji džungle. Bylo jich asi 15. Skákaly, řádily a kradly co se dalo. Mně opičky ukradly limonádu ve chvilku, když jsem ji položil kvůli focení na zem
Ton Sai Beach
Protože slunce bylo ještě vysoko, vypravili jsme se prozkoumat Ton Sai Beach. I na tu vedla krkolomná opičí stezka pralesem. Odměnou nám v cíli byla skoro prázdná pláž rozkládající se pod nádhernou skálou. Pláž lemovaly desítky palem a okolní skaliska začala vrhat příjemný stín. Chození a šplhání nás zmohlo, takže jsme se uvelebili ve vodě, kde jsme asi hodinu diskutovali o zážitcích.
Po návratu jsme k večeři ochutnali Pai Thai a několik ovocných shakeů. Následoval nákup lístků na loď na následující den, kdy jsme měli v plánu se přesunout z Railay na Phi Phi. Cena jízdenky byla 450 bth.
4. den – Phi Phi Island
Dnešní den začal pro mě (Honzu) velice brzy. V noci mě vyhnaly na záchod bolesti břicha a hlavy. Včerejší vedro a velký výdej energie společně s večerním Pai Thai mne odrovnaly. Poprvé jsem se probudil v bezvědomí na podlaze koupelny někdy uprostřed v noci s krvavou ránou na hlavě. Díky dehydrataci jsem omdlel a praštil se při pádu o umyvadlo do hlavy. Druhý restart organismu následoval ráno po probuzení ostatních, kdy se scénář opakoval. To už mi nebylo opravdu dobře a moje hlava vypadala jako po zápase v thajského boxu.
Ostatní byli zatím v pořádku. Lucka mi pomohla zabalit a z Jendy se stal nosič mého batohu. Cesta lodí proběhla naštěstí v pořádku. Po doplnění tekutin se mi udělalo lépe a po chvilce bloudění v nepřehledných uličkách městečka na Phi Phi jsme našli náš hotel. Byl čas oběda a střevní potíže dostihly už i Lucku. V lékárně jsme nakoupili místní léky a zůstali na pokoji s banánovou dietou. Ostatní během odpoledne relaxovali u bazénu a prozkoumali městečko. Večer si zpestřili návštěvou zápasů v thajském boxu, kterého se účastnili jak místní borci, tak odvážní turisté.
5. den – Phi Phi Island – Maya Bay, Lagoon, Nui Beach, Monkey Beach, večerní párty
Včerejší odpočinek, dieta a léky zabraly! Probudili jsme se všichni v plné síle s plánem pronajmout si loď a obeplout vybrané plážičky na ostrově. Prodejci se z nás jako vždy snažili „vytřískat“, co nejvíce peněz a nabízeli nám výlet za cenu 1 000 bth na osobu. My jsme zjistili, že pokud nevystoupíme na pláži v Maya Bay, není nutné platit 400 bth/os poplatek za vstup do národního parku. Po chvilce smlouvání jsme se dostali na částku 435 bth na osobu za 5 hodin trvající výlet.
Maya Bay a Pileh Lagoon
První zastávka byla zátoka Maya Bay a plavba sem trvala z Phi Phi asi 30 minut. Natáčel se tu film Pláž, takže sem míří davy lidí. Díky tomu se z původně panenské pláže stalo místo přeplněné loďkami a fotky chtivých turistů. Byl jsem tu poprvé v roce 2012. V té době to bylo ještě hezké místo s rozumným množstvím lidí. Dnes tu ale bylo návštěvníků tolik, že nemělo cenu se tu zdržovat. Stačilo pár fotek z lodi a pokračovali jsme dál do laguny Pileh Lagoon na opačné straně ostrova. Tam bylo nádherně. Je to asi 100 m široká zátoka s vodou po zhruba po pás. Voda je tu azurově modrá a čistá jako v bazénu. Celou lagunu kolem dokola chrání krásná skaliska porostlá keříky a mechem. Zakotvili jsme tu na 40 minut, vykoupali se, nafotili spoustu snímků a užívali si zdejší klidné atmosféry.
Nui Beach
Pro většinu cestovatelů je to neznámé místo žijící ve stínu známější Maya Bay. A to z ní právě dělá takřka nedotčený ráj. Je několik desítek metrů široká a plynule na ni navazuje džungle. Má mělký břeh s jemným bílým pískem a azurově modrou vodou. Po obou stranách jsou ostré skály a celé to tu působí jako nějaký ostrov pokladů. Když jsme ji poprvé zahlédli z paluby lodě, na našich tvářích rozkvetly úsměvy a Jenda Lysý pronesl: „Tohle je nejhezčí místo na, kterém jsem kdy byl.“ Po levé straně najdete ještě jednu mini plážičku, kde si návštěvníci staví z oblázků mohyly. Samozřejmě i my jsme jednu společnými silami vytvořili. Po cca hodině jsme s těžkým srdcem zátoku opustili a vypluli směrem k Monkey Beach.
Monkey Beach
Jak už název napovídá, na této pláži žije početná opičí rodinka. I když je tu moc hezké moře i písek, většina lidí sem cestuje právě za opičkami. Ty tu krmí a fotí se s nimi. Ti méně opatrní si pak kromě snímků odnesou i zážitek v podobě okradení nenechavými opicemi. Vydrželi jsme pozorovat opičí hrátky necelou hodinu a po nafocení uspokojivého počtu fotek nás čekal návrat na hotel.
Vyhladovělí jsme poobědvali pizzu a do pozdního odpoledne jsme odpočívali v bazénu. Večer jsme chtěli vidět nějakou fire show. Jenda, známý to party boy našel, že nejlepším klubem na ostrově je Slinky. Nachází se na pláži Loh Dalam Bay a ohňová show i party zde byly super. Určitě stojí za návštěvu.
6. den – Phi Phi – Long Beach, Ko Lanta
Long Beach
Dnes byl na 15:00 hodin naplánován přesun na ostrov Ko Lanta. Před odjezdem jsme se ještě vydali relaxovat na Long Beach. Cesta k ní vede směrem na jih podél moře. Po cestě máte možnost vidět pěknou džungli, stylové bambusové stavby, spoustu lián, na kterých se můžete zkusit zhoupnout. V cíli Vás čeká krásně čistá pláž. Long Beach je ideální lokalita pro odpočinkovou dovolenou. Jsou tu krásné resorty, výborná restaurace a klid. Jako bonus tu máte krásný výhled na protější ostrov. Do centra ostrova Vás odveze lodní taxi za 100 bth/os. Toho jsme využili i my. Při pokusu o koupi lodního lístku na Ko Lantu jsme zjistili, že vyčuraní prodejci v době, kdy mají lodě odplouvat, zdraží lístky o 100 bth na 450 bth/os. Ještě předchozí večer ale byla cena 300-350 bth. Akční Markéta se rozeběhla do hotelu s tím, že zkusí přemluvit sympatickou recepční, aby nám je prodala za původní cenu. Povedlo se! Chvilku po 15 hodině jsme opustili ostrov Phi Phi, kde se nám všem moc líbilo a těšili se na to, co nás čeká na Ko Lantě.
Ko Lanta
Tento ostrov, který byl nejjižnějším místem našeho výletu, je opakem turisticky profláknutých ostrovů jako Phuket, Phi Phi, Krabi apd… Je tu mnohem klidněji a ceny za ubytování a servis jsou tu zhruba o polovinu levnější. Na lodi přišla bohužel první negativní zkušenost s místními prodejci. Neměli jsme totiž na Ko Lantě zajištěné ubytování v domnění, že najdeme něco levného až na místě. To zvětřili prodejci ubytování, kteří hladově loví už na lodi a nemohli jsme se jich zbavit. Stříleli nesmyslné částky za ubytování s řečmi typu, ať relaxujeme a jsme v pohodě, že oni se o vše postarají. I když jsme nejevili zájem, drze si nás označkovali a pořád otravovali s lepší a lepší nabídkou. Venku si nás už dokonce odváděli do auta. V tom ale nedůvěřivému Honzovi došla trpělivost a sedl si do prvního baru s wifi, aby se podíval, jaké jsou průměrné ceny za ubytování. Na Bookingu bylo několik Last minute nabídek a i když jsem prodejci ukázal, že mohu mít ubytování za 170 korun na osobu za noc, pořád si trval na svém a nutil nás, abychom už vyrazili. Řekl jsem dost a oznámil jsem mu, že jsem právě zaplatil. Naštvaně odešel a poslal za námi ještě taxikáře, aby nás ulovili aspoň oni. V tu dobu se kolem nás začali scházet další a další prodejci a začali jsme mít trochu strach. Barmanka utrousila vtípek, že ten kdo nás uloví bude asi zaměstnanec měsíce :D. Rychle jsem zarezervoval hotel, vyfotil mapu a zamířili jsme co nejdál od zdejší bandy. Hotel ležel v cca polovině ostrova. Odvoz tam jsme usmlouvali na 600 bth. Naskočili jsme na korbu náklaďáku a jelo se. Po chvilce hledání jsme byli konečně na místě. Na recepci nás čekal další problém. Ukázalo se, že Booking prodává pokoje, které ve skutečnosti nejsou volné. Byl volný jen jeden. Naštěstí se tu všichni znali, takže ve vedlejších vchodech domu nám za stejnou cenu zajistili náhradní pokoje. Ubytování bylo pěkné za skvělou cenu, jídlo a pití na Lantě bylo také nejlevnější, takže jsme tu zůstali na 3 noci.
Po rychlém ubytování následovala večeře. Na pláži nás přivítal nádherný západ slunce a my jsme v tu ránu roztáli. Vrátila se do nás ta pohoda, kterou nám problémové odpoledne narušilo. Z místního baru vyhrávalo reggae a uvelebení na vyhřátém písku jsme pozorovali, jak slunce mizí za horizontem. Po večeři jsme ještě stihli nakoupit výlety na následující dva dny. První na ostrov Koh Rok jsme usmlouvali na 1 300 bth (původně 1900 bth). Cena zahrnovala dopravu rychlým člunem, ovoce, oběd, pití, šnorchlování a návštěvu ostrova jako takového. Druhý výlet na ostrovy Ko Mook a Ko Ngai se šnorchlováním a jídlem jsme srazili na 600 bth.
7. den – Ko Lanta, výlet na Koh Rok
Začátek výletu byl v 8:30 z místní pláže. Ty na Ko Lantě nejsou tak pěkné jako na okolních ostrovech. Nejsou ošklivé, ale není tu tak jemný písek a azurově modrá voda. Je to tu hodně podobné španělským plážím. Barva vody je zeleno-modrá. Obrovská výhoda je mnohem menší množství turistů a ceny. Takže pro odpočinek a výchozí místo pro výlety je Lanta ideální.
Koh Rok
Již tradičně dorazila loď pozdě. Spěchá se tu jen, když Vás vezou domů, aby se vás už zbavili :). Na motorovém člunu nás bylo asi 20 a na ranních vlnkách člun pěkně hopsal. Cesta na Koh Rok trvala asi hodinu. Už první pohled nás uchvátil. Čekalo nás tu karibsky modré moře plné živých korálů, ryb a nádherná písčitá pláž. Kdo chtěl, mohl vystoupit na ostrově a užívat si skoro prázdnou pláž. Ostatní odpluli kamsi šnorchlovat. Nás lákal spíš ostrov, protože další šnorchlování bylo v plánu i odpoledne. Pro mě osobně je Koh Rok nejhezčí ostrov co jsem v Thajsku navštívil. Přesně takhle si představuji panenský ostrov, kde bych chtěl uvíznout jako trosečník. Pokud byste tu chtěli přespat, můžete. Zdejší kemp nabízí stany za 250 bth na noc s tím, že agentura, se kterou jste na ostrov připluli, vás další den vyzvedne. Nesmíte se však bát varanů, kteří se tu bezstarostně potulují a vyplazují na turisty jazyk. Po poledni se na ostrov sjedou čluny z okolí a servírují zde svým posádkám oběd. Ten je na všech těchto výletech stejný. Vždy rýže, kuře na kari se zeleninou, dušená zelenina, sladkokyselá omáčka, meloun a ananas. Občas je navíc omeleta a smažená kuřecí křidélka. K pití voda nebo cola. Po obědě následovala hodina volna pro všechny, kdy bylo možné udělat si fotky nad vodou i pod vodou, s rybami i bez ryb 🙂
Při zpáteční cestě jsme měli poslední zastávku na šnorchlování. Bylo to nejlepší místo pro potápění, které jsme v Thajsku viděli. Konečně živé korály a spousta druhů ryb. Po cestě zpátky to pořádně házelo, a protože jsme už dlouho nezažili žádnou podělávku, tak se nám náš průvodce snažil přišít rozbité brýle do vody. Chtěl za škodu 1 500 bth (cena v obchodě 250 bth). Dohadování nakonec vyšumělo, nic jsme mu nedali, ale zbytečně to pokazilo dojem z jinak moc pěkného výletu.
Ve 15:30 odpoledne jsme byli už tak propečení od sluníčka, že většina z nás zalezla do stínu na hotel. Krásný den jsme zakončili opět večeří na pláži při západu slunce.
8. den – Ko Lanta, výlet na Ko Mook a Ko Ngai
Den pro nás opět začal v 8:30, kdy nás vyzvedla dodávka u hotelu a následovala asi 20 minut dlouhá cesta do rybářské vesnice Lanta Old Town. Tam se nachází přístav pro výlety na jižní ostrovy. Po cestě bylo zajímavé sledovat, jak se ostrov probouzí k životu. Krámky kolem silnice ožívaly a místní sváželi své děti na motorkách do školy. V přístavu jsme naplnili dřevěnou kocábku asi 25 lidmi a vypluli jsme na jih. Loď byla hrozně pomalá a cesta vůbec neutíkala. První zastávka byla u skalnatého ostrůvku na šnorchlování. To bylo o ničem, protože byla voda kalná a ve vodě plaval plankton.
Ko Mook
Další zastávkou byla jeskyně Morakot Cave, která slouží jako vchod do krásné laguny uprostřed skal. Už proplavání jeskyní potmě bylo velké dobrodružství a laguna na jejím konci byla třešničkou na dortu. Opravdu magické místo, malý kousek ráje skrytý před okolním světem za vysokými skálami. Zůstali jsme tu asi 20 minut a pak jsme se museli vrátit. Bez baterky se sem ani nezkoušejte dostat! V jeskyni je úplná tma! Následovalo další šnorchlovaní. Opět úplně o ničem. Žádné korály ani ryby.
Ko Ngai
Poslední zastávkou byl hezký ostrůvek Ko Ngai. Tam se v doku podával oběd a po něm jsme měli hodinu volno na koupání na pláži. V místě, kde jsme zastavili, byl hezký resort a u něj ještě hezčí pláž. Na jejím konci byla ukrytá ještě jedna mini pláž, která nás zaujala a nafotili jsme tu několik fotek. Nic jiného tu nenajdete, takže po 10 minutách nemáte, kromě koupání nic jiného na práci. Dovedu si představit tu zůstat jednu noc, relaxovat na prázdné pláži a další den plout jinam. Následovala cesta zpět na pevninu.
Trhy
Při zpáteční jízdě jsme zahlédli trhy v blízkosti našeho hotelu. Neváhali jsme a nechali se na ně odvézt a ochutnat místní speciality. Byla tam skvělá atmosféra. Vůně a barvy všeho možného nás nalákaly a ochutnali jsme např.: křepelčí vajíčka, sušené ryby, plněný knedlík čokoládou, pro nás neznámé ovoce a další speciality. Bylo to skvělé zpestření, po všech těch plážích a bonusem bylo, že šlo o velmi fotogenické místo. Den jsme zakončili v naší oblíbené pekárně Auntje Mae’s Bakery & Deli, kde dělali ty nejlepší croissanty a dezerty v Thajsku.
9. den – Ko Lanta, výlet za slony, džungle a vodopád
Náš poslední den na Lantě jsme měli volno do 15:00. Za 350 bth jsme si koupili autobusovou jízdenku na letiště v Krabi, odkud nám večer letělo letadlo do Bangkoku. Dopoledne jsme využili ke koupání a před obědem jsme vyjeli na jih na farmu, kde mají slony. Koupili jsme jim několik košů s ovocem a nakrmili je. Bylo to příjemná zkušenost. Naštěstí nebyli v řetězech ani nic podobného. Jízdou na jejich hřbetu jsme je nechtěli trápit, takže jsme se pěšky vypravili do pralesa hledat vodopád. Po prvním kilometru se rozpršelo. Nenechali jsme se odradit a pokračovali v cestě. Stezka pralesem se klikatila a atmosféru umocňovalo bubnování deště na listy palem. Po 40 minutách se před námi objevil konečně vodopád. Protože bylo období sucha, proud vody nebyl nijak silný. Na osvěžení to ale stačilo. Po návratu k hotelu jsme stihli ještě oběd v naší pekárně a v 15:30 nás vyzvedla pohodlná a klimatizovaná dodávka, která nás odvezla na letiště v Krabi. Tím naše cestování po tropických ostrovech Thajska skončilo a čekala nás poslední zastávka, jeden den v Bangkoku. Ubytování jsme měli 6 km od centra za super cenu 700 bth za 2 noci.
10. den – Bangkok
Sraz před hotelem byl v 9.00. Snídani jsme pořídili v supermarketu 7 Eleven. Pečené tousty za 25 bth kus, pití 0,5 l 10-20 bth. Naším cílem byl chrám Wat Pho, ke kterému jsme chtěli dojít městem pěšky. Po cestě jsme navštívili několik tradičních trhů, ze kterých na nás dýchla pravá atmosféra Bangkoku. Pohltil nás strhující ruch, intenzivní vůně stovek různých druhů koření a jídel a dalších, i když ne už tolik příjemných pachů. Byli jsme svědky toho, v jak špinavých podmínkách se dá vařit a jaké věci jsou někteří lidé ochotni kupovat. Po těch 10 dnech ochutnávání místní kuchyně jsme nemohli thajské pokrmy ani cítit. Takže i jídlo z Burger Kingu a McDonald´s pro nás představovalo delikatesu.
Wat Pho
Ke chrámu Wat Pho jsme dorazili kolem poledne. Vstupné bylo 100 bth a v ceně byla lahev vody. Byla neděle, takže tu bylo docela dost lidí. Prohlédli jsme si celý areál, zameditovali u všech buddhů, včetně toho největšího, který měří 46 metrů. Další zastávkou pro nás byl pěkný krámek se suvenýry a ne už tak příjemná restaurace, kde jsme poobědvali. Původně jsme chtěli pokračovat prohlídkou Grand Palace. Program ale narušila návštěva krále, díky kterému byl chrám uzavřen. Protože, většina naší skupiny chtěla v Bangkoku hlavně nakupovat, přesunuli jsme se na Khao san road. Tam jsme ochutnali, pár nechutných brouků, kobylek, škorpiona a Kuba vyzkoušel okusováni nohou rybami. Nezapomněli jsme tu samozřejmě nakoupit spoustu suvenýrů.
Večer jsme strávili ve skupinkách procházkami po městě, večeří ve různých fast foodech a Čoko a Jendou vyzkoušeli i thajskou masáž. Tím jsme náš pobyt v Thajsku zakončili a druhý den dopoledne nás čekal odlet domů.
Závěr:
Pro mě již druhá návštěva Thajska dopadla nad očekávání. Díky super partě lidí jsme si jí moc užili. Cestovat v 7 lidech není úplná sranda. Naše skupina byla však tak rozmanitá, že byla pořád legrace a kupodivu nenastala žádná ponorka. Místa, která jsme v Thajsku navštívili, byla krásná a program pestrý. Co se týče koupání, rozhodně patřilo pro většinu z nás k tomu nejhezčímu, co jsme mohli v životě zažít. Díky velké popularitě Thajska mezi cestovali, se tu bohužel negativně projevuje snaha zdejších obchodníků z Vás vytřískat co nejvíc peněz a různými způsoby Vás podfouknout. Ale ono to jinde neni moc jiné. Obchod je obchod a je jen na Vás za kolik si cenu usmlouváte a co si necháte líbit. Pokud budete hledat klid a málo lidí vydejte se na co nejvíc na jih. Většinu z Vás ale nezklamou ani už “profláknutá” místa jako Phi Phi, Krabi apd… Stačí trošku přemýšlet, jít proti proudu a nejdete klidná místa i tam. Za sebe doporučuji hlavně ostrov Koh Rok.
Rozpočet:
- Celkem jsem utratil 23 000 Kč za 10 dní cestování po ostrovech.
- Všechny ceny jsou zaokrouhleny nahoru na celé stokoruny. Podrobný rozpis níže.
Letenky:
- Praha – Dubaj – Bangkok (Flydubai) s pojištěním – 12 300 Kč (Zpáteční)
- Bangkok – Krabi (AirAsia) – 2 000 Kč (Zpáteční)
Ubytování:
Celkem ubytování: 3 000 Kč
- 2 noci v Railay – 1 000 Kč
- 2 noci na Phi Phi – 1 000 Kč
- 3 noci na Ko Lantě – 600 Kč
- 2 noci v Bangkoku – 400 Kč
Útrata:
- Taxi – 800 Kč
- Lodě, trajekty, lodní taxi – 600 Kč
- Výlety a vstupy – 2500 Kč (4 islands z Railay 900 bth, okružní plavba kolem Phi Phi 435 bth, Koh Rok Speedboat 1300 bth, 4 islands ko mook, ngai a další 600 bth)
- Jídlo a pití – 1 500 – 3000 Kč (Podle toho jak moc jíte..)
- Suvenýry – 300 Kč
Než vyrazíte objevovat krásy Thajska, nezapomeňte na cestovní pojištění. Například u ČSOB Pojišťovny si sjednáte cestovní pojištění online během pár minut a ještě vám na něj dají slevu.
Pokud jste dočetli až sem můžete se podívat taky na video z naší cesty od Jendy:
30 Comments
Krásně napsané, nádherné fotky, při čtení jsem se cítila jako bych to vše zažila s vámi 🙂
Nejezdete na slonech. Sloni prochazi tyranim, aby se je k tomu ucelu vycvicilo. Staci si kapku zaguglit.
Na zadnych slonech jsme nejezdili. O tom co píšete Víme a řešili jsme to i s chavateli těch slonů.
Pěkný cestopis a fotky jsou moc pěkný, hned bych tam jel, a celková cena je super
Ahoj, rad bych se zeptal, kde na Lante najdu tu vasi oblibenou pekarnicku 🙂 Taky sem dostal chut, kdyz jsem koukal na ty fotky 🙂 A taky kde se daj nakrmit ti sloni. Diky!
Ahoj pekarnu najdes tady: 1url.cz/WtsQk a slony jsme krmili zde 1url.cz/wtsQp je to po ceste k vodopádu takže doporučuji spojit. Uživej THajska. Ahoj
Dobrý den, jako první musím pochválit Vaše fotky, které jsou opravdu nádherné!! Musím říct, že Vám Vaší dovču závidím a trochu bychom se Vámi chtěli inspirovat:-) Chtěla bych se zeptat, jak dlouho dopředu jste si zajišťovali letenky a to především letenky z Bangkoku na Krabi a přes jaký portál. Dále bych se chtěla zeptat k výletům, jestli se dají zajistit na každý den nebo se některé výlety pořádají pouze v některé dny v týdnu. Jde mi o to, abychom někam nepřijeli např. na 3 dny a pak jsme nezjistili, že v tyto dny se výlety nepořádají.
A ještě poslední dotaz:-) Jak je to s přepravou z místa na místo, dá se zajistit taky kdykoliv?
Budu Vám moc vděčná za info:-)
Klára
Ahoj, letenky jsem resili cca 3-4 mesice predem. Co se tyce vyletu to je na Thajsku to krasne, že se tam pro kšeft přetrhnou takže Vám udělají výlet kdykoliv kamkoliv hlavně, že bude kseft 🙂 ty proflaknute vylety se delaji každy den. Doprava po ostrovech bud lodí nebo dodávkou, to pokud teda na ostrov vede most vyjde casto levneji. Pokud tedy naplníte dodávku a cena se rozpočítá. Užite si dovču, po Thajsku se cestuje skvěle.
Moc děkuju za krásné čtení i fotky. V listopadu se chystáme prakticky na totožnou cestu, takže děkuji za přínosné aktuální informace, určitě využiji hlavně info ohledně výletů a přesunů mezi Krabi – Phi Phi – Lanta. Plánovala jsem vše sama za pomoci internetu, ceny mi vyšly skoro totožné jako vám. Už se nemůžu dočkat.
Ahooj, díky moc za vedení Tvých stránek i za tento cestopis – moc mě inspiroval při plánování naší cesty.
Vyrážíme 18.9. do Dubaje, s tím, že se zde zdržíme na jednu noc, 20.9. ráno přiletíme na Phuket, odtud poté zpět 28.9. těsně před půlnocí.
Po přečtení Tvého článku bychom rádi bychom viděli nejen Phi Phi (kde jsme původně plánovali skoro celý pobyt bydlet), ale chtěli bychom navštívit také Koh Rok. Jak se na něj z Phi Phi dostaneme? A z Koh Rok je možnost zpátky na Phuket přímo?
Mohla bych Tě moc poprosit o radu, jak bys tyto tři ostrovy spojil a případně kolik dní a kde bys strávil – tak, abychom byli nejdéle 27.9. zpět na Phuketu?
Díky moc 🙂
D.
Ahoj, 8 dni je dost malo, když vemu že první a poslední den vlastne vubec nemužu počítat. Na Phi Phi bohatě stačí 3-4 dni. Pak už tam nebudete mít co dělat. Pokud Vás tedy nebaví ležet jen tak na pláži. Na Koh Rok bude určitě jezdit z PHI PHI Speed Boat ale asi bude dražší. Osobně být Vámi bych bydlel 3-4 dni na PHI PHI a pak bych jel na 3-4 dni na KO LANTU a tam bych cestoval po okolních ostrovech včetně KOH ROK. Navíc na KO LANTĚ ušetříte spoustu peněz za ubytování. Dála je duležite vědět že KOH ROK je narodní park odkud se nikam nedostanete. Jezdí se tam jen v rámci výletu, nejsou tam žádné hotely ani restaurace. Je tam malý resort kde se dá přespat ve stanu. Ale většina lidí dopoledne přijede, užije si ostrov, šnorchluje a odpoledne zase odjede. Zpět na PHI PHI lze odplout jedině z KO LANTY. Jak další variantu můžete zvážit KOH LIPE což je nádherný ostrov, se kterým ale nemám osobní zkušenost.
Ahoj, máte úžasné fotky! Čiší z nich velká pohoda a štěstí 🙂 S přítelkyní se chystáme letos na konci listopadu na podobně vymyšlený trip. Chtěl bych se Vás zeptat na resort Diamond Cave Resort ze začátku Vašeho dobrodružství. Na bookingu k tomuto ubytování píší důležitou informaci, že je rezort přístupný pouze trajektem z přístavního molu Ao Nam Mao, tak bych Vás poprosil o více informací (jak často trajekt jezdí, zda je to s příplatkem apod.) a zda jste měli zajištěný odvoz na resort přímo z letiště Krabi. Předem velmi děkujeme! 🙂
Ahoj, ano je to pravda na Railay se dostanes jedině lodí. Stála 100 BTH na osobu a cesta trvala asi 10-15 minut. Jezdilo to každou hodinu bud z KRABI z mola Ao Nam Mao nebo z AO NANG. Ale to KRABI mate z letiště blíž. Tak držím palce a užijte si dovču. Resort jako takový je pěkný, je tam pěkný bazén ale na pláž, vhodnou na koupání se projdete na druhou stranu ostrova. To ale nevadí je tam pěkná procházka.
Ahoj, děkujeme velmi za cenné rady, mějte se hezky.
Ahoj, moc pěkný cestopis. Chystáme se do Thajska začátkem února. Chci se zeptat, jakým způsobem se dostat z ostrova Ko Lanta na letiště Krabi. Odkud vyjíždí autobus a nebo mi prosím sdělte jak jste se dostali do Krabi z Koh Lanty vy. Děkuji moc. Jerry.
Ahoj, jak zminuji v cestopise na konci v každém ubytování Vám na Ko Lantě zařídí bus. On to neni tak bus jako spis dodávka pro 10 lidí. A vyzvedne Vás na místě kde se domluvíte. Stálo to 350 bth na osobu a cesta trvala na letiště asi 2,5 hodiny. Rozhodne se to vyplatí a usetrili jsme den k dobru, protože cestovani trajektem do Krabi.
Ahoj, naozaj super podrobny cestopis, my sa chystame na skoro rovnaky vylet ako vy lenze ideme na 16 dni. mas nadherne fotky, pri foteni si okrem polarizacneho filtra pouzival aj prechodovy nd filter? vsimol som si ze obloha je na niektorych fotkach dost tmava v hornej casti…
dakujem za info
Ano, použivam nekdy přechodovy filtr. Užijte si cestu.
Dakujem za info, mozno este jedna otazka – trosku prakticka….. da sa takato cesta (myslim caste stahovanie a transporty z jedneho ostrovu na druhy) zvladnut s klasickou batozinou – kuframi, alebo je pohodlnejsie zobrat si batohy? dakujem
Thajsko je ráj baťuzkaru, cim mene toho potahnete tim lepe se vam bude cestovat. Neni sice problem cestovat s kufrem ale je to znacne nepohodlne. A ruku na srdce stejne budete skoro porad v kratasech tricku nebo plavkach. Vsechno se da vyprat a tahat sebou kufr je skoro zbytecne.
Ahoj,
máš to moc pěkně napsané a hlavně fakt nádherné fotky. Jedeme na podobný trip jako vy, jen na Krabi přiletíme ze Singapuru. První 3 noci budeme na Railey west , pak přesun na 2 noci na Phi Phi a 4 noci Koh Lanta , z ní přelet na 2 noci do Bangkoku a přes Dubai domů. Je to naše taková první cesta , tak ne , že bychom se opičili, ale inspiraci v tomto cestopise jsme určitě našli, takže výlety bodou asi stejné. Ale měl bych jeden dotaz, týká se sloní farmy , odjezdu z Lanty a odletu. Náš poslední den na lantě nám vychází výlet na sloní farmu, chci se zeptat, jak časově je to náročný výlet, vzhledem k odletu z letiště v Krabi do Bangkoku , vybírám mezi odlety v 17.35 a v 19.20 , jiné časy nejsou. Když přidám 2,5 hod cestu na letiště a nějakou 1,5 hodku na letišti před odletem, dá se to vůbec stihnout ? Děkuji předem za rady….
Ahoj ten posledni den na lantě jsme meli uplne stejny taky jsme leteli v 19:20 jedna parta a pak druha nekdy ve 20 pac to bylo levnejsi. Stihnout se to da uplne v pohode. Bydleli jsme v prostredku koh lanty autem to ke slonum bylo asi 20 minut. Vyrazili jsme asi v 9 rano. Pobaveni se u slonu je tak na pul hodiny pokud nebudes chtit jezdit a vylet k vodopadu tak na 2-3 hodky zpatecni cesta. Zpatky v hotelu jsme byli kolem jedne hodiny a ve 3 jsme meli spoj na letiste. Takže je to akorat tak na dopoledne a stihnete se po obede jeste vykoupat. Užijte si cestu.
Zdravím Vás. Mám dotaz. Do Bankgoku máme přílet v 13.15 hodin, následně chceme ještě tentýž den odcestovat z letiště Don Muneang na Krabi. Je vůbec možné se po příletu do Bangkoku přesunout na druhé letiště v Bangkoku, přiletět do Krabi, přesunout se do přístavu a lodí po té přejet na Railay? Pokud dorazíme do Krabi již večer za tmy, je možný ještě ve večerních hodinách lodní transport na Railay? Jak dlouho trvá cesta z mezinárodního letiště na letiště Don Muneang – včetně odbavení na letištích a přesunu mezi letišti. Děkuji Vám za odpověď.
Ahoj, cestujeme v marci do Thajska aj s 3ročnou dcérou, pár dní Bangkok, potom 5 nocí Krabi a potom by sme chceli ísť na Lantu. Poradil by si mi prosím, najvýhodnejšie (najefektívnejší) transfer z Ao Nangu na Lantu? Lebo to, čo som našla ja mi príde strašne drahé – 60Eur/osoba/1cesta. Tiež som sa chcela spýtať, či má transfery riešiť vopred z domu alebo sa to dá v pohode poriešiť na mieste? ďakujem za rady 🙂 Katka
Ahoj Honzo,moc děkujeme za inspiraci. Právě jsme se vrátili z podobně poskládaného výletování. (únor 2018) Jen pár “novinek” pro další případné cestovatele: Ubytování si na všech ostrovech zajistěte předem (booking, hotels),levnější pokoje jsou plně obsazené a prodejci to ví, takže na místě vám nasadí až trojnásobnou cenu.Smlouvá se už pouze na trzích, ceny výletů a transferů (kromě taxi a tuk tuků) jsou pevně dané. Celkově jídlo trochu podražilo (kde ne) a všude je čím dál víc turistů, což se bohužel projevuje i na okolní krajině (stále více odpadků, korály na pokraji vymření apod.) Pokud by měl někdo zájem i o další dojmy nebo rady,klidně napište na vr.hronkova@gmail.com 🙂 Ještě jednou díky, Thajsku zdar 🙂
Ahoj, děkuji za aktuální info. S tema cenama se mi to moc nechce věřit 😀 Smlouvat jde vždycky vsude jen musi clovek narazit na spravneho cloveka. S tema turistama obecne čim jižněji tím méně lidí. A hlavně ted je hlavní sezona což se taky projeví. Jsem ted v Dominikanske Republice a je to tady podobné. Ale stejně krása.
Ahoj prosim ta, ako si prepravoval zrkadlovku na vyletoch lodkou po ostrovoch? mal si ju v najekom nepremokavom obale? bojim sa aby sa nejakym nedopatrenim neocitla vo vode ked budeme vystupovat/skakat z lodky na panensky krasnych plazach
Ahoj, měl jsem vybavu ve vodotěsném vaku. Vypada to takhle
https://www.agama-diving.cz/lodni-vak-elements-light-20l/v/3905?gclid=CjwKCAiA_c7UBRAjEiwApCZi8c50s-yN2o7-KzUNQOxZEUUtc40K-2-KDicPxv0u75nbZzD9e1Fg4hoCbYYQAvD_BwE
Ahoj, právě jsem narazila na Tvůj cestopis.. a musím říci, že máš skvělé fotky, právě zvažuji koupi nového foťáku, mohla bych Tě poprosit jakým foťákem jsi fotil? Ty fotky jsou vážne jako živé:) Děkuji a přeji hezký den
Ahoj, tohle je dost casta otazka ale spis zalezi co s tim fotakem dovodes a jak ty fotky dovedes zpracovat než na fotaku samotnem. V tom clanku jsou fotky z iphonu, canonu 6D a gopro kamery. Predpokladam, že až na go pro nepoznas co je cim focene a o tom to prave je umet si najit zaber a umet tu fotku zpracovat.