Evropa, Španělsko

6 nejhezčích míst na jižní Mallorce – 8/2016

7.11.2016

Cestování po jižní Mallorce – srpen 2016

V srpnu 2016 jsem v rámci svého cestování po Baleárských ostrovech navštívil dvakrát Mallorcu. Jednou jen krátce, když jsem přes ní cestoval na její menší sestru Menorcu, a podruhé na týden. Průvodkyní mi byla má kamarádka Šárka, která tu již tři roky spokojeně žije.

Mallorca [majorka] je největší z Baleárských ostrovů, ale také nejrozlehlejší ostrov Španělska. Leží v západní části Středozemního moře přibližně 200 kilometrů od  Barcelony. Rozloha ostrova činí 3 648 km² a přejet ji autem Vám zabere v nejširším místě něco přes hodinu.

Hlavním městem je Palma de Mallorca, vedle kterého se nachází také letiště a přístav. Ekonomika Mallorcy žije hlavně z turismu. Nejčastějšími návštěvníky jsou Němci, Britové a Skandinávci, kteří mají v největších městech i své čtvrtě. Místní obyvatelé se živí kromě cestovního ruchu také zemědělstvím a pěstováním vína. Na ostrově žije necelý milion obyvatel a úředním jazykem je španělština a katalánština. V poslední letech je ostrov mezi turisty velice populární, a proto je v některých měsících doslova přeplněný. Je to ideální místo pro lidi, kteří vyhledávájí noční život, a atrakce, ale zároveň chtějí cestovat a poznávat přírodu. Krajina Mallorcy je velice rozmanitá. Najdete tu krásné zátoky a pláže, pastviny, ovocné sady i hory. Ve srovnání například s Ibizou je tu příroda krásně pestrobarevná.

Nejlevnější doprava na Mallorcu

Pokud žijete stejně jako já v západních Čechách, je nejrychlejší a nejlevnější varianta letenky z německého Lipska nebo Norimberka. Odtud létají několikrát denně letecké společnosti jako například Airberlin nebo Condor za ceny od 50 eur za zpáteční let. Já jsem pořídil letenku v červenci za 84 eur a v srpnu pak za 110 eur (cca 3000 Kč). Oboje byl zpáteční let s příručním zavazadlem. To je, myslím si, za přímý dvouhodinový let super cena. Navíc Airberlin má odlety brzy ráno a návraty večer, takže si užijete dovolenou i v den příletu a odletu. Do Lipska i Norimberka dojedete pohodlně po dálnici z Čech za dvě hodiny. Parkoviště v Norimberku stojí cca 40 eur na týden, v Lipsku cca 20 eur na týden.

TIP: výhodné a spolehlivé letenky na Malorku najdete u Letušky.

Cestování po jižní Mallorce

Na letišti jsem přistál kolem osmé hodiny ranní. Šárka mě vyzvedla a po společné snídani jsme vyrazili samozřejmě na pláž. Velkou výhodou je na Mallorce auto. Pokud ho nemáte, můžete sice cestovat autobusem, ale nedostanete se všude a ztratíte hodně času. Je to opravdu velký ostrov a pokud strávíte celou dovolenou na jednom mástě, okradete se o spoustu krás, které Mallorca nabízí.

1. Cala Comptesa

První naše zastávka byla pláž Cala Comptesa asi 10 km západně od Palmy. Je to malá pláž, rozkládající se na dvou místech. Je rozdělena větším útesem. Nám se nejvíc líbila její levá část, kolem které rostl borový lesík. Díky němu si člověk připadal jako v přírodě a skoro nepostřehl, že je vlastně ve městě. Voda je tu krásně čistá a mělká. Na pláži je sprcha se sladkou vodou, několik lehátek i slunečníků. Také tu najdete bar, kde jsme si dali luxusní sangrii. Množství lidí odpovídalo vrcholu turistické sezony, ale i tak je to moc pěkná zátoka. Pokud si přispíte tak se Vám tu bude složitě parkovat, ale ve spletitých uličkách nad pláží nějaké místo určitě najdete.

Moje hodnocení pláže: 4/5

img_1077-edit img_1110 img_1131img_1130

2. Magaluf – Wave House Mallorca

Dalším místem, které jsme navštívili bylo město Magaluf. Je jedním z hlavních turistických středisek na ostrově. Najdete tu nejlepší plažové i noční cluby, spoustu restaurací, obchodů a dalších atrakcí. A samozřejmě i davy turistů. Hlavní důvod, proč jsme sem jeli, byl surfařský trenažér v plážovém clubu Wave House Mallorca. Měl jsem možnost ho vyzkoušet už v Dubaji a je to velká paráda. V Magalufu máte na výběr dvě obtížnosti. Jedna je spíše pro děti a úplné začátečníky. Má menší spád a naučíte se na ní balancování a udržení směru. Druhá, lákavější, verze je vidět na fotkách. Silný protiproud vytváří podle šablony bazénu pěknou vlnu. Vy si nejdřív na body boardu vleže vyzkoušíte udržení směru a sjíždění vlny ze strany na stranu. Když to zvládnete, můžete zkusit jezdit na flow boardu ve stoje, což je na balanc mnohem težší.

Atrakce stojí 35 eur/os na hodinu. Střídáte se ve skupince 4-5 lidí + trenér, který se předvádí všemožné triky a Vás motivuje. Po hodině ježdění toho máte plné kecky. Je to opravdu fyzicky náročné, ale zatraceně zábavné 🙂 Pokud máte k těmto sportům blízko, určitě vyzkoušejte. Součástí clubu Wave House je také fajn posezení, bar a bazén.

Pláž jako taková je klasická městská. Hlava na hlavě, všude jen slunečníky a lidi. Soukromí tu moc nenajdete. Ale věřím, že někomu se tu bude líbít. Hlavně díky dostupnosti všeho možného v okolí.

Moje hodnocení pláže: 2/5

img_1144DCIM171GOPROimg_1146

Noční život v Magalufu

Během surfařského odpoledne se k nám připojilo několik Šárky přátel a po večeři jsme vyrazili zapařit do klubu. Co se mě zaujalo, bylo rozdělení čtvrtí s bary podle národností. Začali jsme ve čtvrti kam chodí nejvíc Britové. Byla přímo u pláže a nachází se tam kluby jako MAMBO, kde se hraje hlavně house. Pokud jste fandové sportu, zaujme Vás skandinávská čtvrť, které je plná sportbarů. V každém najdete pravděpodobně stoly na beer pong, playstation s rozehranou fifou nebo sportovní kanály na velkých TV obrazovkách, kde řádí někdo na lyžích, snowboardu či surfu. Na pokec a chill je to ideální místo. Hodně zábavná a živá byla naopak německá čtvrť přímo v Palmě. Tady jsme navštívili legendární Bierkoenig, což je obrovský podnik s různými terasami, kde hlasitě vyhrávají typické německé diskodechovky. Všichni hlasitě zpívají, dupou do rytmu a popíjejí piva a drinky z tupláků. Možná to některé z Vás vyděsí, ale byla tam opravdu sranda.

Velice mě překvapilo, že na Mallorce si nikdo moc neláme hlavu s alkoholem za volantem. Policejní hlídky jsem zaznamenal snad jen ve dne při pokutování špatného parkování. V noci, ten kdo pije nejméně, usedne za volant a vesele odveze ostatní domů. Nevím, jakou tam mají toleranci, ale snad ví, co dělají.

3. Cala des Moro a Cala s’Almunia

Když jsem se chystal na Mallorcu, byla tahle pláž jedna z těch, které jsem chtěl určitě vidět. Na internetu patří k nejprohlíženějším. Fotografie ale často klamou a ve skutečnosti je to opravdu malá a plná pláž. Nachází se asi 45 minut jízdy autem od Palmy, jižně od městečka Santanyí. Celá oblast je přírodní rezervací. Najdete tu celkem dvě zátoky s písečnou pláží, které jsou obklopené skalami, ze kterých můžou ti odvážnější skákat. Na Cala s’Almunia je skalnatá jeskyně, do které shora někteří skáčou. Je to ale velmi nebezpečné.

Nad zátokou Cala Des Moro je ze skály nádherná vyhlídka na celou oblast a uděláte odtud nejhezčí fotky. Dojdete sem pohodlně po pěšině z příjezdové asfaltky. Dolů na pláž pak slezete po schodech a po pěšině. Voda tu má zářivě modrou barvu. Moře je mělké, ale v letních mesících je pláž hojně navštěvovaná, takže na nějaké dlouhé ležení tu není moc místa. Je vhodnější zajet si sem na výlet, projít se po okolí, vykoupat se, pokochat přírodou a jet zase dál. Nenajdete tu žádné toalety ani sprchu. Byl tu jeden stánek se studenými nápoji.

Pokud sem pojedete autem, budete mít kolem poledne problém zaparkovat. Není tu žádné centrální parkoviště, pouze krajnice uliček. Respektujte ale zákazy parkovaní, ať nedostanete pokutu jako my 🙂

Moje hodnocení pláže: 4/5

img_1215-edit img_1238 img_1188 img_1207 img_1226img_1265img_1291-editimg_1336-editimg_1364img_1361img_1368

4. Cala Llombards

Kousek dál, asi 10 minut cesty autem od Cala des Moro, leží u stejnojmenného městečka další pěkná zátoka Cala Llombards. Díky dobré dostupnosti a parkovišti u pláže tu bylo poměrně dost lidí. Nic to ale nemění na faktu, že okolí pláže je moc hezké. Po bělavých skaliskách okolo vody se dá pohodlně lézt, skákat z nich do moře. Procházka kolem zálivu Vás zaměstná minimálně na hodinu a určitě budete mít co fotit. Na pláži najdete také bar a toalety.

Moje hodnocení pláže: 3/5

img_1384img_1413img_1401 img_1392img_1388img_1407 img_1421

5. Platja Es Trenc

Je asi nejznámější pláží jižní Mallorky. Více jak 2 km dlouhá písečná pláž, kterou obklopují písečné duny. Je součástí přírodní rezervace a díky tomu nenajdete kolem skoro žádnou zástavbu. Výjimkou jsou tuším dvě restaurace. V letních měsících ji denně navštěvují tisíce turistů. Díky své délce ale nepůsobí tak přecpaně jako jiné menší pláže. Písek je tu světlý a jemný, což podtrhuje průzračně modrou tyrkysovou vodu. Jediné nečistoty, na které tu narazíte, jsou místy mořské řasy. Díky svým dlouhým mělčinám je místo ideální pro rodiny s dětmi. Pláž je ale také oblíbená mezi nudisty. Najdete ji kousek od letoviska Ses Covetes, asi 40 minut autem z Palmy. Na letecké mapě jižní Mallorky ji nemůžete přehdlédnout. Parkoviště tu najdete placené a stojí 7 eur na den. Příjezdová cesta vede oblastí odsolovacích plantáží, kde se vyrábí tradiční sůl. Pokud plánujete cestovat po jihu Mallorky, tak byste Es Trenc rozhodně neměli vynechat.

Moje hodnocení pláže: 4/5

5294926 16675201es-trenc-beach

6. Platja d’es Carbó

Posledním místem, které jsem na Mallorce navštívil, byla dlouhá zátoka Platja d’es Carbó. Je hodně podobná Es Trenc a najdete je pár km od sebe. Nejlepším výchozím bodem je městečko Colònia de Sant Jordi, odkud se dostanete na obě dvě pláže a dobře tam zaparkujete. První část zátoky je dostupná rovnou z města a je na ní díky tomu nejvíc lidí. Když se ale vydáte pešky dál za výběžek, objevíte zátoku další. Je to divoká pláž, takže tu narazíte občas na řasy. Nejedná se však o žádný bordel, nýbrž o přírodní záležitost. Jinak je to krásná, písečná a klidná pláž obehnaná písečnými dunami. Vyhlídkou Vám bude ostrůvek Na Moltona. V borovém lesíku jsou také ukryté toalety. Zdejší pláž je ideální na dlouhou procházku s občasným vykoupáním nebo pro ty z Vás, kteří chtějí mít soukromí a nebýt nikomu na očích. Nezapomeňte však dostatek pití a případnou svačinu. Z odlehlých částí je to do města necelou hodinu cesty.

Moje hodnocení pláže: 4/5

escarboestrenc-beach-tour-mallorca-1mallorca

Závěr:

Dlouhá léta jsem Mallorcou opovrhoval s tím, že je to turistické peklo. Teď jsem ale rád, že jsem využil pozvání kamarádky Šárky, která mi ukázala Mallorcu očima člověka, který tu žije. Já jsem díky ní získal zcela jiný pohled. Mile mě překvapila rozmanitost zdejší přírody, takže i když cestujete autem po ostrově, máte pořád na co koukat. Je sice pravda, že turistů je tu ze všech španělských ostrovů nejvíc, ale i tak má Mallorca co nabídnout a cestovatelé jako já, kteří vyhledávají místa klidnější si tu přijdou na své. Za sebe Vám tedy mohu Mallorcu k procestování doporučit. Ideálně někdy mimo letní prázdniny se opět rád vrátím.

Pokud se vypravíte na Mallorcu, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění.

You Might Also Like

10 Comments

 • Reply Michaela @1001VoyagesGourmands 6.6.2017 at 10:55

  Nádherné fotky! Vypadá to, že v létě je to ráj, co se týká krásných pláží a tyrkysové vody. Já byla pro změnu na Mallorce mimo sezonu v listopadu, kdy jsme projeli spíše hornatou část ostrova a je pravda, že to bylo klidné, ale už ne tak na koupání jako v létě. Tyhle fotky mě ale dostaly a asi i tak to tam v létě stojí za to.

  • Reply jankabrt 8.6.2017 at 12:37

   Jo listopad už je pozdě, podle mě tam musi byt pekne na začátku června nebo konec září. Pokud tě lákají tyrkysově modré pláže a méně lidí tak to najdes na Menorce. Letos se tam chystám podruhé a ten ostrov si mě získal.

 • Reply Kateřina 21.7.2017 at 8:53

  Ahojky, prosím o informaci, zda se dá na letišti koupit turistická sim karta. Hledám na netu a nemužu nic najít, tak jestli náhodou nevíš, popřípadě kde nejblíž se dá koupit.
  Děkujuuu

  • Reply jankabrt 22.7.2017 at 20:23

   Ahoj, to netusim ale pokud vim letosni leto už je konec roamingu a po evrope platis stejne za vse jako když jsi v ČR ne? Takže na co simkarta?

 • Reply Petra P. 20.5.2019 at 9:34

  Vypadá to krásně, my se chystáme na konci srpna. Budeme si půjčovat auto, tak se těším, že toho uvidíme víc než jen být na jednom místě 🙂 Takhle jsme si půjčili auto i na Fierteventuře a jezdili jsme hlavně na pláže, kde nebylo moc lidí a to jsme byli v sezóně. Tak snad se nám to povede i na Mallorce. Děkuju za tipy! Fotky nádhera!

 • Reply Adam 18.6.2019 at 8:21

  Parádní fotky i povídání. Díky.

  My jsme na Mallorku vyrazili v dubnu 2019 a bylo to fajn. Posílám cestopis z naší cesty http://horama.cz/horama-pesky/mallorca/

  • Reply jankabrt 18.6.2019 at 11:37

   Ahoj, moc pěkné cestopisy i blog, určitě se inspiruji 🙂 Letos jsme na Vánoce prolezli hory na Mallorce také, ale ještě nemam cestopis hotový. Bylo to super.

 • Reply Nina 2.8.2019 at 17:48

  Na Mallorku jezdím i několikrát ročně, je pořád na co koukat a co objevovat. Díky za parádní popis míst, kam se ještě musím zajet podívat. Nádherné fotky!

 • Reply Petra P 23.8.2019 at 13:28

  Poradte prosim nejakou plaz/plaze kde je minimum lidi.Jsme na Mallorce ale vsude je natriskano ?Diky moc

  • Reply jankabrt 27.8.2019 at 12:53

   Tak v srpnu je to obecne problem, spanele i italove maji dovolenou. Doporučuji podivat se na google mapy letecke snimky a vytipovat si plaž kam nevede silnice a musi se na ni pesky. To je takove obecne pravidlo, když nechcete na plaži lidi, ktere mi funguje všude. Třeba na jiho vychodě je Platja d’es Carbó pláž, když ujdete 2 km po pláži tak urcite dojdete do míst kde lidi nejsou. Případně cela vychodni strana mallorky je plna malych zatok, takže hledat neco kam vede pěšina ale je co nejdál od silnice 🙂

  Leave a Reply

  Idioms and phrases by theidioms.com