Evropa

Cestopis z Porta – Portugalsko 03/2017

4.4.2017

Porto – město vína, malebných uliček a pohody.

Leží severně od hlavního města Lisabonu, rozkládá se na březích řeky Douro a je druhým největším městem Portugalska. Město, ve kterém žije cca 240 tis obyvatel, se nejvíce proslavilo Portským vínem, které patří k nejlepším na světě. Pro zdejší architekturu jsou charakteristické barevně obložené fasády domů, nejčastěji modrými nebo žlutými dlaždicemi. Ze slohů zde najdete hlavně baroko a klasicismus. Převažují tu domy s vysokými francouzskými okny, ve kterých často visí voňavé prádlo a v některých čtvrtích si můžete připadat jako v Paříži. Po městě se můžete pohodlně dopravovat několika linkami metra, které Vás dopraví levně i z letiště. Ceny se pohybují od 1,20 eur za jednu zónu a 24 hodinová jízdenka na 3 zóny stojí 5,35 eur.

První věc, kterou si mě Porto získalo, byly malebné uličky, ve kterých neproudí davy turistů. Není tu narváno jako v jiných evropských metropolích a všude to vládne taková pohoda a klid. S menší návštěvností se pojí i nižší ceny. V restauracích se tu bez problému najíte i do 10 eur. Menu v pěkné restauraci složené z polévky, hlavního chodu, dezertu, vody a vína bez problému pořídíte i s dýškem do 20 eur za os. Nejvíce zajímavostí se nachází v historickém centru, které leží ve srázu nad řekou Douro. V mnohém se podobá pražské Malé straně a pohodlně  jej projdete pěšky, nebo můžete využít dřevěných tramvají či půjčovny kol. Půjčení kola stojí okolo 6 eur na 2-3 hodiny.

Já jsem Porto navštívil v polovině března 2017 v rámci pracovní stáže a strávil jsem zde 6 dní. Na jaře je tu příjemné klima a teploty okolo 20 stupňů. Během mého pobytu bylo skoro celou dobu krásné počasí. Pokud bych měl poradit, jak dlouho se v Portu zdržet, volil bych 2-3 dni. Moje osobní tipy co tu vidět nebo zažít si můžete přečíst níže:

Jak se dostat do Porta?

TIP: výhodné a spolehlivé letenky do Porta najdete u Letušky

 

10 věcí co vidět a ochutnat v Portu:

1. Vlakové nádraží São Bento railway station

Pokud se budete pohybovat v Portu metrem, vystoupíte v centru pravděpodobně na stanici San Bento. Přímo u ní leží vlakové nádraží São Bento railway station. Uvnitř najdete krásně zdobenou vstupní halu, na jejíchž zdech vykládaných dlaždicemi, se nachází malby zobrazující historické události.

IMG_3102-Edit porto_008IMG_3094

2. Kostel Church of Saint Ildefonso

Tento nádherný barokní kostel z 18. století, je zdobený jak jinak než modro-bílými dlaždicemi nejdete ho asi 10 minut chůze od nádraží na Batalha Square.

IMG_3121

3. Porto Cathedral Sé do Porto

Pokud se vydáte od nádraží směrem k řece, máte na výběr jít buď z kopce uličkami centra, nebo do kopce k této románské katedrále. Tady zažijete krásný výhled do okolí a po schodech a úzkými zapadlými uličkami, můžete klesat dolů k řece do nejhezčí části Porta – Ribeiry.

IMG_3172IMG_3179 IMG_3167

4. Nábřeží Cais da Ribeira

Rozkládá se na jednom z břehů řeky Douro a celá čtvrť je zařazena do památek Unesco. Najdete zde stovky starých domů posetých různobarevnými mozaikami, desítky malebných uliček, kterými můžete ovínění bloudit a užívat si zdejší atmosféru. Ve zdejších restauracích si můžete pochutnat na místních specialitách, kochat se přitom pohupujícími lodičkami a výhledem na druhý břeh řeky, který lemují vinné sklepy. Můžete si tu také zakoupit za 12 eur plavbu lodí, po řece Douro.

porto_065 porto_068 porto_067 porto_021 porto_019 porto_022 porto_031 porto_024 porto_032 porto_064 porto_025 porto_028 porto_073

5. Most Ludvíka I. – Dom Luís I Bridge

Jestli je něco dominantou Porta, kterou rozhodně nepřehlédnete, pak je to most Ludvíka I. (Bridge Ponte Luís) spojující břehy řeky Douro. Je 385 m dlouhý, 45 m vysoký a v návrhu mostu je mimo jiné podepsán i Gustav Eiffel. Podobnost konstrukce s Eiffelovou věží v Paříži je jasná na první pohled. Most má dvě patra. To nižší, několik metrů nad řekou, je vyhrazené autům a chodcům. Po vrchním patře se čas od času projede v pomalém tempu metro a jinak je celá délka vyhrazena pro pěší. Procházka po mostě Vám doslova vezme dech, je to neskutečně vysoko a město tu máte jako na dlani. Jako zpestření při cestě na vršek můžete využít buď zubačku ležící vedle Ribeiry, která Vás podél hradeb vyveze nahoru. Na druhé straně mostu je k dispozici kabinková lanovka visící nad vinnými sklepy. Cesta stojí včetně voucheru na sklenku vína 5 eur. Mostů najdete na řece Douro několik. Všechny jsou obrovské, dominantní a Portugalci jsou na ně patřičně hrdí.

porto_029porto_027porto_072

6. Sklepy a ochutnávka portského vína

Na druhé straně řeky začíná čtvrť Gaia a nábřeží lemované vinnými sklepy. Ochutnávku Portských vín byste rozhodně neměli vynechat. Já jsem navštívil sklepy BURMESTER. Vchod je vlevo hned za mostem. Prohlídka sklepů stála 10 eur a součástí byla degustace 3 vín (ruby, white a reserve) doplněných čokoládovým košíčkem. Byla to má první zkušenost s portským a byla to láska na první pohled. Od té doby je to mé nejoblíbenější víno a po dobu pobytu v Portu jsem ho pil denně. Sklepů různých značek zde najdete mnoho a je jen na Vás jaké značce dáte své preference. Na řece se pro dokreslení atmosféry pohupují dřevěné loďky se sudy s vínem na palubě. Doporučuji vyzkoušet ochutnávku různě starých vín a porovnat si například 5, 10 nebo 20 let staré víno.

A co je na portském víně tak úžasného? Tak chuť! Jedná se o víno s vyšším podílem zbytkového cukru (často je prezentováno jako dezertní víno). Objevuje se typicky v červené, ale také bílé variantě. Vyrábí se výhradně z hroznů vypěstovaných a zpracovaných v oblasti údolí řeky Douro. Nejprve se vylisuje a vyfiltruje mošt, který se nechá kvasit v uzavřených nádržích. Po vykvašení zhruba poloviny cukru (8% alkoholu) je mošt přečerpán do sudů, v nichž je už předem připravena vinná pálenka (70 % neutrální alkohol), která okamžitě kvašení zastaví. Nezkvašený cukr tak již zůstává ve víně a přidáním pálenky se zvedne obsah alkoholu na přibližně 19 až 22 procent. Víno pak ještě před plněním do lahví dozrává v těchto sudech. Tímto postupem vzniká sladké víno, většinou zlatavě hnědé, nebo červené barvy. Bílé víno bývá tmavší a červené stářím naopak bledne. Ta nejlepší portská vína jsou až 50 let stará a jejich ceny šplhají ke stovkám eur za lahev.

porto_075 porto_076 porto_077 porto_078 porto_080porto_082IMG_0993porto_083porto_085

7. Ochutnávka místní kuchyně

Když mají Portugalci tak dobré víno, těšil jsem se, zda to tak bude i s jídlem. Upřímně, kvalita byla různorodá podle restaurace. Nejvíce mě bavilo jíst v podniku Cantina 21. Zdejší jídlo mělo opravdu šmrnc a byla to radost pro oči i pro moje chuťové pohárky. Doporučit mohu lososa na pomerančích a rozohodně stylový Cheessecake, někdo by mohl říct Tiramisu, zamaskovaný v květináči. Ten pocit, když mi ho poprvé přinesli na stůl a já si myslel, že je to dekorace. Až hlad mě donutil dloubnout do hlíny a zjistit, že to není hlína, nýbrž čokoládová strouhanka a pod ní krém. Další mou oblíbenou restaurací byla hipsterská A SANDERIA. Je schovaná v pěkné, zapadlé uličce a má stylový interiér tvořený zdmi ze starých dveří. Koupíte tu skvělé sendviče v menu s polévkou a drinkem za 6,5 eura. K dispozici je samozřejmě wifi.

Mezi tradiční pokrmy portugalců patří hlavně treska (cod fish) s bramborem ve slupce, přípapadně s bramborovými chipsy a olivo-rajčatovou omáčkou. Dalším místním jídlem je pak FRANCESINHA. Je to sendwitch složený z toustového chleba, mortadely, klobásy, steaku, sýra a šunky – to celé je pokryté sýrem, zalité vinnou omáčkou s volským okem navrchu. Jako příloha jsou ještě hranolky. Na mě to příliš nezapůsobilo. Bylo to opravdu syté a na můj vkus přeplácané. Každopádně jim to asi chutná, protože to prodávají na každém rohu. Je to jídlo na fotce dole u plechovky 7up.

Tradiční zdejší sladkostí je Pastel de nata – nejslavnější portugalský zákusek, který se jí teplý i studený. Jsou to malé pudinkové koláčky posypané skořicí, které se vyskytují v pekárnách a cukrárnách po celé zemi. Milovníkům  sýrů doporučuji ochutnat nejznámější ovčí sýr Serra da Estrella a k tomu sklenku červeného. Více o portugalské kuchyni se můžete dočíst například zde.

IMG_0761IMG_0958IMG_0703IMG_0947 IMG_3465

8. Knihkupectí Livraria Lello

Toto neo-gotické knihkupectví vás nadchne hlavně díky nádhernému, vyřezávanému interiéru, který připomíná Bradavice ze světa Harryho Pottera. Jeho autorka J.K.Rowlingová sem totiž chodila, když vyučovala v Portugalsku angličtinu a knihkupectví ji při psaní knihy bylo inspirací. Vstupenky se prodávají na rohu ulice a stojí 4 eura.

IMG_3470-Edit IMG_3342 IMG_3347 IMG_33888 IMG_3387 IMG_3355

9. Výlet na pláž

Přímo v centru Porta pláž nenajdete. Nachází se 7 km daleko a ideální je k ní dojet na kole nebo dřevěnou tramvají a pak pěšky. Půjčoven kol najdete v centru několik, na cestu pak počítejte 20-30 minut jízdy jedním směrem. Pobřeží je tu velice rozmanité. Střídají se tu palmové promenády s písečnou pláží a skálami. Oceán je docela divoký a vlny jsou pěkně velké. Teplota na jaře moc na koupání nebyla, ale pokud jste fandové surfování, nebo kitu tak v okolí Porta jsou pláže pro Vás jak vyšité. Pobřeží je navíc orientované na západ, takže tu můžete zažít pěkné západy slunce se sklenkou vína v ruce.

porto_086 porto_088 porto_094 porto_097 porto_092 porto_095porto_090

10. Toulky zapadlými uličkami Porta

Poslední věc, kterou si jistě zamilujete, je prostě se jen tulat prázdnými uličkami starého města. Za každým rohem na Vás čeká nějaké malebné zákoutí, nebo zašitá kavárna či vyhlídka do okolí. Moc se mi líbilo, že v uličkách je často cítit čerstvě pověšené prádlo, takže ani ty nejzapadlejší místa nesmrdí jako záchod. Staré město není moc velké, ale i tak se toulkami zabavíte na spousty hodin. Pořád je co objevovat. A když si budete chtít odpočinout, můžete si poležet v některém z městských parků, které jsou často pokryté wifi a jsou poblíž výborných kaváren.

IMG_3059-EditIMG_3067IMG_3142IMG_3226IMG_3290IMG_3283IMG_3311IMG_3303IMG_3439 IMG_3487IMG_3508IMG_3501IMG_3562IMG_3544IMG_3550

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply Lenka 16.8.2018 at 9:15

  Naprosto nádherné fotky! Tipy jsem využila při návštěvě Porta před necelým měsícem. Děkuji 🙂

 • Reply Pablo pi aso 9.9.2018 at 11:12

  Zrovna jsem v Portu, ulicky uzasne! Misty je to slusny architektonicky chaos :# zvlast na periferii. More fajn, studene a misty moc plavajicich ras. Mate krasne fotky, vecer ma mesto supr atmosferu. Jdu zrovns zkusit mistni sklepy. 🙂 Diky za popis

 • Reply Jídlo na cestách 17.8.2022 at 15:36

  Nádherné fotky! Francesinha ale vypadá, jako by lákavě nafotit snad ani nešla 😀 Ochutnal jsem ji také a jednou asi stačilo …

 • Reply Jídlo na cestách 16.2.2023 at 16:34

  Neuvěřitelně krásné fotky …

  Most Ludvíka 1. se na konci roku 2022 ještě opravoval, takže zážitek z něj je teď trochu menší. Stejně tak centrální náměstí je nyní rozkopané, staví se tam metro 🙁

  A koukám, že na francesinhu jsme zašli zřejmě do stejného podniku 😀
  https://www.jidlonacestach.cz/francesinha-signature-dish-porta/

 • Leave a Reply

  Idioms and phrases by theidioms.com